Категорија : Избори 2020

Вести Локални избори 2021 Македонија

Според пописот во државата има помалку од 1,5 милион гласачи додека во избирачкиот список има над 1,8 милион. Еве зошто?

Дејан Дејан
Пописот треба да донесе податоци за бројот на жители кои живеат во државата, а за првпат можеа да се попишат и припадниците на дијаспората кои...
Локални избори 2021 Македонија Топ вести

Максим Димитриевски останува член на СДСМ

Дејан Дејан
СДСМ му прости на Максим Димитриевски за независната кандидатура за градоначалник на Куманово. Тоа може да се заклучи од изјавата на генералниот секретар Љупчо Николовски,...
Локални избори 2021 Македонија

Советниците од општина Штип ќе потпишан нови изјави, но ќе се жалат и на второстепена комисија

Дејан Дејан
Свечените изјави со уставното име ќе ги потпишат, но ќе се жалат и на второстепената комисија на Решението со кое претходните изјави е забележано дека...
Вести Локални избори 2021 Македонија

Изборен ден во Дебар, ама патот кон градот затворен поради градежни работи на делницата Маврови Анови–Жировница

Дејан Дејан
Денеска во Дебар се одржува вториот круг од локалните избори. Жителите кои живеат во другите градови не може да гласаат поради тоа што патот од...
Вести Локални избори 2021 Македонија

Со пиштол им се заканувал на полицајци на избирачко место

Дејан Дејан
Два дена по изборите, МВР соопшти дека полицајци биле нападнати од поголема група луѓе на избирачко место во Скопје-Север во општина Чаир. Еден од групата...
Вести Локални избори 2021 Македонија

По судската ферија, во петок продолжува судењето на Стевче Јакимовски сега како градоначалник на Карпош

Дејан Дејан
Се врати како градоначалник на Карпош, но се враќа и на обвинителна клупа каде стигна поради сомнежи за злоупотреба во претходните мандати. Од скопскиот кривичен...
Локални избори 2021 Македонија Топ вести

ВМРО-ДПМНЕ освои повеќе од половина од општините во Македонија

Дејан Дејан
По кумановската мртва трка во првиот круг, вториот круг донесе уште една битка за гласови при пребројувањето. Овојпат во Кочани, каде е остварена најмала разлика...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе