СЕХА ЛИГА: ВАРДАР ПОДГОТВЕН ЗА ДЕБИТАНОТ ЖЕЛЕЗНИЧАР НИШ

Вардар,актуелниот шампион на Сеха лигата утре вечер од 20.15 во СЦ Јане Сандански го пречекува составот на Железничар од Ниш.Дебитантот во регионалната лига, оваа сезона е предводен од поранешниот тренер...

ПОБЕДНИЧКО ДЕБИ НА СТЕАУА ВО СЕХА ЛИГАТА

Дебитантот  во Сеха лигата,составот на Стеауа од Букурешт со победа над Татран Прешов од 26-25 ја отвори новата сезона во регионалната конкуренција.Алин  Росу со седум гола од седум обиди беше...

Ракометарите до 18 години останаа без бронзениот медал

Разочарувањето по вчерашниот пораз во полуфиналето беше преголемо за нашите млади ракометари да најдат мотив во борбата за бронзениот медал на ЕХФ шампионатот во Грузија. Поразот од Белорусија навистина болеше,...

ЕХФ ШАМПИОНАТ У 18:МАКЕДОНИЈА СУПЕРИОРНА ПРОТИВ ЕСТОНИЈА

Македонската ракометна репрезентација за играчи до 18 години ја извојува петтата победа од групната фаза на ЕХФ шампионаот во Грузија.Екипата што ја предводи Данило Брестовац денеска ја надигра Естонија со...

Македонија реди победи: Падна и Швајцарија на ЕХФ шампионатот

Македонската ракометна репрезентација до 18 години го освои првото место во својата група на ЕХФ шампионатот во Грузија откако денеска славеше победа и против најголемиот ривал Швајцарија. Момците на селекторот...

Стеауа е последниот учесник во СЕХА-лигата

Екипата на Стеауа е последниот 10-ти учесник во СЕХА-лигата за сезоната 2018/2019. Од регионалното натпреваруње во однос на лани се откажаа словенечките тимови Горење Велење и Целје. На нивно место...

Костески со гол во последната секунда и обезбеди полуфинале на Македонија

Македонските ракометари до 18 години ја совладаа селекцијата на Фарски Острови и обезбедија полуфинале на ЕХФ-шампионатот во Грузија. Момците на селекторот Данило Брестовац славеа со 30-29 во драматична завршница, буквално...

Младите ракометари со втора победа на ЕХФ шампионатот во Грузија

Македонската ракометна репрезентација до 18 година ја оствари и втората победа на ЕХФ шампионатот во Грузија, откако денеска го совлада Луксемург со 31-25. Момците на селекторот Данило Брестовац играа топло-ладно...

Осум реномирани екипи ќе играат на турнирот „Струга 2018“

Струшкиот ракометен турнир го враќа стариот сјај. Годинава со зголемен број учесници и квалитетни екипи од 15 до 19 август РК Струга ќе го организира 46 издание од традиционалната меѓународна...

ЕХФ ШАМПИОНАТ У 20: МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ БЕЛОРУСИЈА И СЕ ВРАТИ ВО А ДИВИЗИЈА

Македонската селекција  на ракометари до 20 години триумфираше на ЕХФ шампионатот со победа во финалето над Белорусија   од   29-23. Најдобрата партија на турнирот во Скопје,младинците ја имаа  во завршниот меч.Извонредниот...