Вардар и Страхиња Милиќ се разделија

Иако требаше да биде прв голман во новата сезона, Вардар неочекувано се раздели со Србинот Страхиња Милиќ, многу брзо по само неколку дена откако на таа позиција беше ангажиран неговиот...

МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ УКРАИНА ЗА ПОЛУФИНАЛЕ НА У 20 ЕХФ ШАМПИОНАТОТ

Ракометната селекција на Македонија за играчи до 20 години  избори полуфинале на ЕХФ шампионатот  кој се одржува во Скопје.Во последното коло  од разигрувањето на групата Б,младинците после неизвесни 60  минути...

Металург потврди, Брестовац ќе го предводи во следните три години

Селекторот на младинската репрезентација на Македонија, Данило Брестовац, денеска беше промовиран како нов тренер на Металург. Брестовац доаѓа на местото на Александар Јовиќ, кој го водеше тимот на Металург во...

ЕХФ ШАМПИОНАТ: МЛАДИНЦИТЕ РЕМИЗИРАА СО ИТАЛИЈА

После убедливата  победа над Велика Британија на стартот од ЕХФ шампионатот во Скопје за играчи до 20 години,вечерва во 2.коло од групата Б,Македонија одигра  реми 27-27 со Италија.Резултат  што ги...

„Црвено црните“ најдоа замена за Македа на позицијата десен бек

Рускиот репрезентативец, Димитри Кисељев (23 години) во следните две сезони ќе го носи дресот на Вардар, соопштија денеска од клубот. Кисељев доаѓа од Санкт Петербург и со „црвено црните“ ќе...

Македонските тимови ги добија противниците за европските настапи

Пролет го доби чешкиот тим Баник Карвина во второто по ранг клупско ракометно натпреварување, ЕХФ Купот. Првиот натпревар од второто коло скопскиот тим ќе го игра на гости на шестти...

ЛШ: ВАРДАР И МЕТАЛУРГ ГИ ДОБИЈА ПРОТИВНИЦИТЕ ВО НОВАТА СЕЗОНА

Вардар и Металург денеска во Виена ги добија ривалите во  групата од првата фаза во  ЛШ на ЕХФ.Македонскиот првак доби исклучително силна конкуренција .На пат  кон висок пласман во А...

МИ: РАКОМЕТАРКИТЕ ЗАГУБИЈА ОД ЦРНА ГОРА НО ОБЕЗБЕДИЈА ПОЛУФИНАЛЕ

Македонските ракометарки  претрпеа пораз од селекцијата на Црна Гора со 23:28 но  со триумфот на Турција над Египет  обезбедија местото во полуфиналето на Медитеранските игри во Тарагона .Утрешниот дуел против...

СП 2019 :МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ШПАНИЈА И ХРВАТСКА

Македонските ракометари добија силни противници во групната фаза од 26. СП во ракомет кое ќе се одржи 2019  во Данска и Германија.Ждрепката во Копенхаген го насочи Македонскиот т им кон...

Македонија заедно со Црна Гора и Словенија домаќин на ЕП 2022

На конгресот на Европската куќа на ракометот (ЕХФ) во Глазгов денеска беше потврено дека Македонија ќе биде еден од домаќините на Европското првенство за ракометарки во 2022 година заедно со...