Вардар останува перфектен: Лесна победа и против Војводина

Вардар не дозволи никакво изненадување против Војводина во СЕХА-лигата и го задржа максималниот ефект во новата сезона по пет одиграни кола. „Црвено-црните“ славеа со 33-26 против српскиот првак во натпревар...

Македонија може и мора подобро

Победата против Турција брзо ќе се заборави, а бодовите ќе останат. Македонската ракометна репрезентација славеше со 31-27 во првото коло од квалификациите за пласман на Европското првенство. Не импресиониравме со...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП:СЕЛЕКЦИЈАТА Е КОМПЛЕТНА,СЕ ПРИКЛУЧИ И ТАЛЕСКИ

Селекторот на Македонската машка ракометна репрезенатција  Раул Гонзалес, го има на располагање и Филип Талески .Тимот составен од 20 играчи е комплетен и ги продолжува подготовките за новиот циклус квалификации.Бекот...

Киелце го надигра Вардар, му го нанесе првиот пораз во ЛШ

Киелце го запре Вардар во петиот натпревар од ракометната Лига на шампиони. По голема борба на домашен терен го надигра со 31:27 во петото коло од А групата и му...

ЛШ: МЕТАЛУРГ БЕЗ БОДОВИ И ПОСЛЕ 5.КОЛО

Ракометарите на Металург го загубија и петтиот меч од новата сезона во ЛШ.Македонскиот вице првак на гостување во Русија кај Чеховски Медведи,  претпре пораз од 33-25 во дуел од  групата...

РАКОМЕТАРКИТЕ ИМАА УСПЕШЕН ТЕСТ СО ИТАЛИЈА

Во рамките на ЕХФ неделата, Македонската женска ракометна репрезентација со триумф од 26-23 во салата Автокоманда во Скопје   го  одработи првиот контролен меч со Италија.Во дуел со две различни полувремиња,...

Гонзалес: Со Турција и Грција треба да играме како со најсилните

Македонската ракометна репрезентација го имаше првиот собир пред двата меча од квалификациите за Европското првенство во 2020 та година. Освен Филип Талески, кој доцнеше поради клупските обврски, селекторот Раул Гонзалес...

Еден од најголемите ракометни таленти во Европа го засили Вардар

Еден од најдобрите млади играчи во Европа, Грегор Оцвирк е нов ракометар на Вардар. Словенецот кој има само 20 години потпиша тригодишен договор со „црвено-црните“ и доаѓа од редовите на...

Брестовац: Сакаме позитивен резултат со Нексе, а Кузмановски згреши што си замина

Металург во недела го игра првиот натпревар на домашен терен во СЕХА-лигата и тоа против Нексе.  По двата порази на стартот од фаворитите Вардар и Брест Мешков, македонскиот вицепрвак сака...

Металург имаше сили само за едно полувреме на гостувањето во Брест

Металург го доживеа вториот пораз во новата сезона од ракометната СЕХА лига откако на гостувањето во Белорусија загуби од Мешков Брест со убедливи 41:29 во второто коло. Тимот од „Автокоманда“...