Балкан Вести Економија Најважни Свет

Во 5 држави низ Балканот снема струја- почна од Црна Гора, се прошири на БиХ, Далмација во Хрватска, Албанија, а стигна и до Грција

По невидениот колапс на електропреносниот систем на Балканот, покрај Црна Гора, Босна и Херцеговина и речиси цела Далмација, дури и делови од Албанија и Грција, немаат струја.

Во Македонија состојбата е стабилна и нема пријави за нефункционирање на мрежата и недостаток на струја.

Околу пладне речиси цела Црна Гора остана без струја. Падот на системот се пренесе и ја блокираше Босна и Херцеговина, а во Хрватска меѓу првите градови кои останаа без напојување на електрична енергија беше Дубровник.

Целото хрватско приморје до Ријека нема струја. Во Црна Гора по 40-минутен „blackout“, сситемот почна да приклучува домаќинства и згради на мрежата за да почне протокот на електрична енергија.

Три главни градови останаа без струја, а во Сараево настана сообраќаен метеж и невидена гужва поради исклучените сообраќајници. Слични проблеми имаше и во Сплит. Подгорица и Тирана исто така беа без напојување на електричнаенергија среде незабележаното жешко време за овој период на јуни.

-Причините за дефектот на системот не се познати, но се претпоставува дека причината е преоптоварување на меѓусебно поврзаните 400 kV далноводи во регионот, нивни прекини, а потоа и пренос на нарушувања во системот на БиХ, извести компанијата „Електропривреда БиХ“.

Струјата пополека се враќа, а деновиве поради жешкото време е зголемена потрошувачката бидејќи масовно се користат апаратите и системите за климатизација.

Сите расположливи екипи се на терен и пополека се враќа напонот на мрежата. Вакво избивање досега се нема случено, а енергетските системи на државите на Балканот се меѓусебно поврзани.

(ВИДЕО) Дали бродови и книги од Тито ја поскапуваат струјата?- ХоризонТелма Еп.20

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Mерките и активностите на надлежните државни институции не се доволно ефикасни и ефективни за вклучување на жените од руралните средини на пазарот на труд

Дејан Дејан

Башким Бесими е нов заменик претседател на Советот на јавните обвинители, истрагата за неговиот претходник Мемети и врховнот судија Георгиев е на крај

Дејан Дејан

Новата Влада скрои рекорден буџет, планира да потроши речиси 5, 9 милијарди евра, ќе скокне и јавниот долг

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе