Балкан Вести Свет

Само официјални државни знамиња дозволени за српските навивачи на стадионот каде ќе играат со Англија

По неколку инциденти во Гелзенкирхен во кои учествуваа и српски навивачи се огласи и Фудбалскиот сојуз на Србија кој ги предупреди своите навивачи дека на стадионот смеат да носат само државни знамиња на Србија и официјални знамиња на Сојузот.

Одлуката е донесена од УЕФА поради ризик некој од српските навивачи да внесе транспаренти со политички пораки како “Косово е Србија” или “Косово е срцето на Србија” или пак да развејат руски знамиња кои се слични со српските.

Веб медиумот данас.рс потсетува дека одлуката е донесена еден ден откако меѓу навивачите на Албанија на дуелот со Италија имаше фанови во униформа на УЧК како и десетици знамиња со голема Албанија.

На знамето со карта на голема Албанија кое албанците го нарекуваат”автохтоно” или етничка карта во територијата на Албанија спаѓаат и делови од сите соседи на Балканот меѓу кои и Македонија.

Денеска веќе имаше два поголеми инциденти меѓу албански и српски навивачи, а се регистрирани и десетици инциденти во кои беше вклучено одземање на навивачки симболи и симнувања на национално симболи од простори каде се промовираат учесниците на Европското првенство во фудбал.

Албански и српски навивачи се тепале во Гелзенкирхен

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Новата Влада скрои рекорден буџет, планира да потроши речиси 5, 9 милијарди евра, ќе скокне и јавниот долг

Дејан Дејан

Јавните служби и установи, УЈП и извршителите, најголема главоболка за граѓаните

Дејан Дејан

Со дигитализирани и поврзани институции има поефикасна борба против корупцијата и подобри услуги кон граѓаните

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе