Работнички го доврши дербито за нов 19 триумф во шампионатот

Ниту шампионот МЗТ Скопје Аеродром не успеа да го сопре забревтаниот Работнички кој ја забележа 19 победа од почетокот на сезоната во кошаркарската Прва лига. Победата над лутиот ривал е...

Македонија ќе нема претставник во АБА-лигата следната сезона

Македонската кошарка нема да има свој клуб претставник во АБА-лигата следната сезона. Ова беше одлучено на денешниот состанок на Собранието на клубови во Белград, Србија. Два македонски клуба можат да...

МКФ им даде нови рокови на прволигашите да ги платат котизациите, лиценците и казните

Македонската кошаркарска федерација на барање на Здружението на прволигаши им даде нови рокови на прволигашките клубови да ги подмират своите долгови кон федерацијата во однос на уплатата за котизација за...

ТРЕТА ПОБЕДА НА КОШАРКАРИТЕ

Македонскиот кошаркарски тим влезе во победничка серија од претквалификациите за континенталниот турнир во 2021 година.Синоќа во СЦ Јане Сандански,македонската селекција ја надигра Словачка со 87-74 и со третиот триумф во...

МАКЕДОНИЈА ФАВОРИТ ПРОТИВ СЛОВАЧКА

Македонската кошаркарска репрезентација добро чекори во претквалификациите за пласман на Евробаскетот во 2021 година. Враќањето на старите патеки е се уште многу далечно, но двете победи во двата натпревари во...

Давитков не менува, со проверени сили на Словачка

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го скрати списокот на 16 играчи и со проверени сили без да експериментира ќе се подготвува за мечот против Словачка во рамките на...

Избраниците на Џејмс подобри од тимот што го одбра Кари

Тимот на Леброн Џејмс славеше над тимот што го состави Стеф Кари со 148:145 на 67 издание од „ол стар“ мечот одигран во Лос Анџелес за првпат во новиот формат...

Наумоски ја доби довербата, во наредните две години ќе биде претседател на МКФ

Актуелниот претседател Петар Наумоски и во наредните две години ќе ја предводи Македонската кошаркарска федерација откако 16 од 30 делегати му дадоа доверба на Вонредното Собрание по иницијативата за негова...

Давитков го изостави Антиќ, ги повика Трајковски и Симоновски

Селекторот на македонската машка кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков го објави поширокиот список од 23 играчи на кои ќе смета за вториот прозорец во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година....

Бомбастичен трејд во НБА: Блејк Грифин замина во Детроит

Лос Анџелес клиперс го трејдуваа својот најдобар кошаркар Блејк Грифин во редовите на Детроит пистонс. Оваа вест дојде како шок за фановите на НБА, бидејќи се случи како „гром од...