Ниту 51 поен на Леброн Џејмс недоволни за Кливленд: Голден Стејт поведе во финалето со 1-0

Голден Стејт со победа против Кливленд го отвори финалето во НБА-лигата. Бранителот на тронот славеше со 124-114 во продолженијата. Натпреварот беше вистинско финале, бидејќи беше драматично и неизвесно, а особено...

ПЛЕЈ-ОФ ПОЛУФИНАЛЕ:БЛОКОТЕХНА ИЗЕДНАЧИ НА 1-1 СО МЗТ

Блокотехна  успеа да ја прекине негативната серија во последните мечеви  со МЗТ и со резултат 106-94  избори победа  во вториот дуел од полуфиналната плеј оф серија за изедначување на 1-1....

Дончиќ ја предводи идеалната „петорка“ во Евролигата

Евролигата ја објави идеалната петорка од регуларниот дел од сезоната. Тимот го предводи ѕвездата на Реал Мадрид, Лука Дончиќ, а крај него на бековската позиција е Нандо де Коло од...

Давитков го објави списокот за Швајцарија: Ќе прозива на 11 јуни

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го објави списокот на кошаркари на кои ќе смета за последниот натпревар од претквалфикациите за Евробаскетот во 2021 година, што го играме на...

НБА: ГОЛДЕН СТЕЈТ Е ВТОРИОТ ФИНАЛИСТ

Кошаркарите на Голден Стејт победија на решавачкиот седми натпревар против Хјустон и се пласираа во НБА финалето каде ги очекува составот на Кливленд.Во мајсторката  од финалната серија  на Западот, Голден...

МЗТ ПОБЕДНИЧКИ ЈА ОТВОРИ ПОЛУФИНАЛНАТА СЕРИЈА СО БЛОКОТЕХНА

МЗТ Скопје во улога на тим што го брани насловот ја оправда улогата на фаворит во тешко извојуваните 80-74 над гостите од Гевгелија.Во серијата подобар  до три победи,МЗТ на домашен...

КЛИВЛЕНД ПРВ ФИНАЛИСТ НА ’’ИСТОКОТ’’

Екипата на Кливленд ќе игра за титулата на Источната конференција во НБА лигата четврта година по ред, откако без загубен меч со 4-0 ја заврши полуфиналната плејоф серија против Торонто...

РАБОТНИЧКИ Е НОВИОТ ШАМПИОН НА МАКЕДОНИЈА

Екипата на Работнички синоќа ја освои  титулата во домашното првенство.Романтичарите го победија МЗТ Скопје со 87-84 и со 3-0 ја завршија  финалната плејоф серијата против клубот кој во континуитет изминативе...

НБА ПЛЕЈ-ОФ: МИЛВОКИ ИЗБОРИ МАЈСТОРКА СО БОСТОН

Кошаркарите на Милвоки обезбедија 3-3 со Бостон во првиот круг од плеј-офот на Источната конференција.Бакси славеа со 97-86.Централна фигура на теренот кај Милвоки беше Јанис Адетокумбо со 31 поен и...

РАБОТНИЧКИ ВОДИ СО 1-0 ПРОТИВ МЗТ СКОПЈЕ ВО ПЛЕЈ-ОФ ФИНАЛЕТО

Работнички  со победа од  86-77 против МЗТ ја отвори финалната серија во битка за домашниот шампионски  трон.Најуспешниот  македонски  кошаркарски тим  имаше одлична завршна четвртина против клубот кој доминира изминативе шест...