МАКЕДОНИЈА ФАВОРИТ ПРОТИВ СЛОВАЧКА

Македонската кошаркарска репрезентација добро чекори во претквалификациите за пласман на Евробаскетот во 2021 година. Враќањето на старите патеки е се уште многу далечно, но двете победи во двата натпревари во...

Давитков не менува, со проверени сили на Словачка

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков го скрати списокот на 16 играчи и со проверени сили без да експериментира ќе се подготвува за мечот против Словачка во рамките на...

Избраниците на Џејмс подобри од тимот што го одбра Кари

Тимот на Леброн Џејмс славеше над тимот што го состави Стеф Кари со 148:145 на 67 издание од „ол стар“ мечот одигран во Лос Анџелес за првпат во новиот формат...

Наумоски ја доби довербата, во наредните две години ќе биде претседател на МКФ

Актуелниот претседател Петар Наумоски и во наредните две години ќе ја предводи Македонската кошаркарска федерација откако 16 од 30 делегати му дадоа доверба на Вонредното Собрание по иницијативата за негова...

Давитков го изостави Антиќ, ги повика Трајковски и Симоновски

Селекторот на македонската машка кошаркарска репрезентација, Јорданчо Давитков го објави поширокиот список од 23 играчи на кои ќе смета за вториот прозорец во претквалификациите за Европското првенство во 2021 година....

Бомбастичен трејд во НБА: Блејк Грифин замина во Детроит

Лос Анџелес клиперс го трејдуваа својот најдобар кошаркар Блејк Грифин во редовите на Детроит пистонс. Оваа вест дојде како шок за фановите на НБА, бидејќи се случи како „гром од...

МЗТ против Мега ја бара последната „сламка“ за спас во АБА-лигата

Кошаркарите на МЗТ Скопје вечерва од 20 часот и гостуваат на екипата на Мега Бемакс во рамки на 18.коло во АБА-лигата. Овој натпревар е од голема важност за македонскиот првак,...

МЗТ Скопје одново не издржа во финишот, ФМП замина со двата бода

МЗТ Скопје го доживеа 11 пораз во кошаркарската АБА лига. Синоќа во Спортскиот центар Јане Сандански загуби од ФМП со 72:65 во 13 коло од Регионалното натпреварување. Иако беше во...

Македонија без странци во претквалификациите

Селекторот на македонската кошаркарска репрезентација Јорданчо Давитков денеска во СЦ „Јане Сандански“ прозиваше на првиот тренинг во пресрет на претквалификацискиот циклус за ЕП 2021, на кој се појавија 15 репрезентативци: Војдан...