Балкан Вести Свет

Уапсени се: Двајцата хулигани од Белград се малолетни, заедно имаат помалку години од нивната жртва која ја убија со тепање и голи раце

Две момчиња на возраст од 16 и 17 години се уапсени во Белград и се осомничени за тешко убиство откако завчера го претепаа до смрт Ѓорѓе Миљатовиќ. Двајцата напаѓачи заедно имаат помалку од 34 години додека убиениот кој е и татко на две деца –имаше 37 години.

Министерот за внатрешни работи на Србија Ивица Дачиќ денеска изјави дека полицијата ги идентификувала двајцата напаѓачи на Миљатовиќ, братот на потпретседателот на Владата на Федерацијата Босна и Херцеговина. 16-годишниот Ф.Б. е уапсен додека вториот малолетник Н. З (17) сам се предал на полицијата во Белград.

Малолетниците се осомничени за кривично дело тешко убиство. Ф. Б денеска беше на распит во Вишото јавно обвинителство, по што му е одреден притвор од 30 дена. И за вториот осомничен малолетник предвиден е распит кај обвинител и притвор.

Малолетниците се осомничени дека со неколку удари во главата му нанеле тешки телесни повреди на Мијатовиќ, кој почина неколку часа подоцна.

Пред убиството, синот на Мијатовиќ вчера му се пожалил на својот татко дека во паркот на Вождовац го малтретирале млади луѓе. Мијатовиќ потоа отишол кај нив, а по кратка дискусија тие го нападнале и го претепале. Двајца малолетни хулигани избегале.

Миљатовиќ во тешка состојба бил примен во болница каде им подлегнал на повредите.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Тв Телма / TV Telma (@tvtelma)

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Вчера имало проблем со електроенергетската мрежа во Македонија и можело да има сличен колапс и снемување струја како денеска во половина балкански држави, тврдат во БиХ?

Дејан Дејан

Во Пакистан експлодира бомба крај пат при што загинаа пет војници

Дејан Дејан

Нормализиран сообраќајот на патот Градско – Велес

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе