Македонија загуби и од Данска, ќе го освои 11. место на ЕП

Македонија го загуби третиот меч во Главната фаза и ќе заврши на 11. место на финалното рангирање на Европското ракометно првенство што се одржува во Хрватска. Во Вараждин беше совладана...

Словенија и Чешка ги поделија бодовите, Белорусија ја надигра Србија

Словенија и Чешка одиграа нерешено 26:26, во првиот меч од третото последно коло во Главната фаза од Групата 2 на Европското ракометно првенство во Хрватска, по вчерашните триумфи над Шпанија...

Гонзалес: Нашата шанса ја загубивме денеска, утре ќе биде тешко

Селекторот Раул Гонзалес очекувано беше разочаран по поразот на Македонија од Чешка, особено што нашите ракометари водеа до самиот финиш. Противникот за прв пат поведе во последните неколку минути од...

Миркуловски: Ни недостигаше карактер за да победиме

Филип Миркуловски го пропушти дуелот со Шпанија, но вечерва против Чешка ги одигра речиси сите 60 минути и беше еден од најдобрите на теренот. Тој смета дека недостигот на карактер...

Прокоцкавме победа за полуфинале: Чешка ја расплака Македонија во финишот

Македонија загуби со 24-25 од Чешка во второто коло од главната фаза во Групата 2 на Европското првенство и ги загубивме сите шанси за пласман во полуфиналето. Нашата репрезентација буквално...

Словенија ја победи Шпанија во корист на Македонија

Во натпреварот кој се одигра од 18:15 помеѓу Словенија и Шпанија, подобра беше селекцијата на Словенците кои стигнаа до победа од 31:26. Првиот дел од натпреварот беше речиси израмнет, а...

Македонија на победа против Чешка ако сака полуфинале

Македонската ракометна репрезентација вечерва (20:30, пренос ТВ Телма) во Вараждин ќе го одигра можеби клучниот меч на Европското првенство во Хрватска. Чешка ќе и биде вториот противник во Главната фаза...

Шведска остана во игра за полуфинале по триумфот над Белорусија

Голманот Андреас Паличка ја предводеше Шведска во првата победа од Главната фаза на Европското ракометно првенство во Хрватска. „Викинзите“ без проблеми и очекувано ја надиграа Белорусија со 29:20 и ги...

Гонзалес: Играчите се сигурни со Кире, но треба да играат и без него

Ситуацијата со Кире Лазаров и неговата повреда се уште е неизвесна и под знак прашање дали ќе може да настапи против Чешка. Селекторот Раул Гонзалес им порача на останатите репрезентативци...

Франција прва во полуфиналето по триумфот над Србија

Франција е првата репрезентација која обезбеди полуфинале на Европското ракометно првенство што се одржува во Хрватска. Во Загреб рутинирано го совлада аутсајдерот Србија со 39:30 во втората рунда натпревари од...