Вардар против Нексе по рекорд во СЕХА

Ракометарите на Вардар во СЕХА-лигата денеска против Нексе ќе ја бркаат рекордната 17-та победа. Овој дуел е воедно последен за „црвено-црните“ од регуларниот дел од сезоната, а првото место беше...

Ф4 НА СЕХА ЛИГАТА ЌЕ СЕ ИГРА ВО СЦ ЈАНЕ САНДАНСКИ

СЕХА ЛИГА: Ф4 ТУРНИРОТ ЌЕ СЕ ИГРА ВО СЦ ЈАНЕ САНДАНСКИ Раководството на СЕХА лигата одлучи седмиот Ф4 турнир да се одржи во Скопје во СЦ „Јане Сандански. Вардар ќе...

Вардар и со половина сили до триумф против Динамо Панчево

Вардар и натаму останува единствениот тим во СЕХА-лигата без пораз, откако денеска во рамки на 16.коло славеше на гостувањето кај Динамо Панчево со 23-27. Иако можеби се очекуваше далеку поубедлива...

Вардар против Битигхајм по заверка на првото место во групата

Поразот од Мец минатата недела беше мало освестување за ракометарките на Вардар пред најважниот дел од сезоната. По деветте победи по ред, на гостувањето во Франција „црвено-црните“ го доживеаа првиот...

ЛШ: ПРВ ПОРАЗ НА ЖРК,МАШКИОТ ТИМ ЗАГУБИ ОД НАНТ

Ракометарките на Мец ја прекинаа победничката серија на ЖРК Вардар во Лигата на европските првенки.Францускиот тим победи со 24-22 а шансата за потврда на 1.место во групата од главната фаза...

Дибиров во идеалниот тим, Марсениќ го има вториот најубав гол

Тимур Дибиров и Мијајло Марсениќ се двајцата ракометари на Вардар кои добија индивидуални признанија по завршувањето на 12. коло во Лигата на шампиони. Дибиров со 11 голови го предводеше европскиот...

Мукаетов до поединци: Суетите во Скопје, мислите на репрезентативните настапи

Претседателот на Ракометната федерација на Македонија (РФМ), Живко Мукаетов на денешното редовно Годишно собрание ги сумираше резултатите во изминатите 365 дена истакнувајќи дека македонскиот ракомет оди во нагорна линија и...

Официјално и четврто заминување од Вардар: Абутовиќ во Рајн-Некар Левен

Српскиот интернационалец во редовите на Вардар, Илија Абутовиќ од следната сезона ќе игра за екипата на Рајн-Некар Левен. Специјалистот за одбрана ќе ја доигра сезонава во дресот на „црвено-црните“, а...

Штербик ја однесе Шпанија на европскиот ракометен трон, за првата титула во финалето славеше над Шведска

Шпанија конечно во петтиот обид или втор во низа успеа да се искачи на европскиот трон и да ја запише првата титула во историјата на Европското ракометно првенство во Хрватска....

Познат „ол стар“ тимот, признанието МВП за Готфридсон

Во пресрет на големото финале на Европското ракометно првенство во кое за шампионскиот трофеј ќе се борат Шведска и Шпанија, Европската ракометна федерација (ЕХФ) го објави изборот на најдобриот тим...