КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2020: МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ИСЛАНД,ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА

Македонската машка ракометна селекција вечерва во Трондхајм ги дозна противниците на пат кон ЕП во ракомет што ќе се одржи 2020 година.Сениорите се најдоа во групата 3 во друштво на...

ВАРДАР ВО ПОХОД КОН ЧЕТВРТИОТ ТРОФЕЈ ВО СЕХА ЛИГАТА

Најуспешниот тим во историја на Сеха лигата е домаќин на Ф4 турнирот.Вардар пред своите навивачи во СЦ Јане Сандански го брани шампионскиот трон и ќе атакува на четвртата титула во...

ЖРК ВАРДАР ПОДГОТВЕН ЗА РЕВАНШОТ СО МИТЈИЛАНД

ЖРК Вардар за последен пат ќе истрча пред скопската публика во актуелниот состав.Европските вицешампионки го пречекуваат Митјлинад во реванш четврфинален меч.Македонските првенки имаат предност после победата од 24-23 на гостувањето...

ЧЕТИРИ ВАРДАРКИ КОНКУРИРААТ ЗА МЕСТО ВО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА

Петта година по ред ЕХФ овозможува навивачите да гласаат за идеалниот тим на сезоната во ЛШ.Во конкуренција се издвоени четири првотимки од таборот на ЖРК Вардар, Амандин Лејно во трка...

Познати се четвртфиналните групи во ракометниот Куп

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија со ждрепка беа одредени четвртфиналните групи за пласман на завршниот турнир во Купот на Македонија. Домаќини на турнирите се Вардар, Металург, Работник...

Вардар против Кил за пласман на Ф4-турнирот во ЛШ

Кил ќе биде противник на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампиони во ракомет. Германскиот тим го елиминираше противникот на „црвено-црните“ од групната фаза Пик Сегед, откако победи со 29-22...

РФМ ЈА ИСПЛАТИ ПРЕМИЈАТА ОД 30,000 ЕВРА НА СЕНИОРИТЕ

Ракометната федерација на Македонија соопшти дека е исплатена премијата од 30.000 евра на машката сениорска репрезентација, за пласманот во втората фаза на Европското Првенство во Хрватска 2018. Македонија со две...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП:РАКОМЕТАРКИТЕ ГИ ПРОКНИЖИЈА ПРВИТЕ БОДОВИ

Македонската женска ракометна селекција теоретски остана во игра за пласман на ЕП во 2018 година. Сениорките ги исполнија очекувањата во двомечот со Фарски Острови,дел од 3 и 4 коло на...

МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПАТА НА НОСИТЕЛИ

Европската ракометна федерација донесе одлука Македонија да биде во првиот по квалитет ранг за претстојната ждрепка од квалификациите за ЕП 2020 кое ќе се одржи во Шведска, Австрија и Норвешка.На...

Гонзалес го објави списокот за активностите во неделата на ЕХФ

Селекторот на машката ракометна репрезентација Раул Гонзалес изостави четири ракометари од 19 те во неговиот избор што го објави за првиот собир по Европското првенство во Хрватска за претстојните подготовките...