Червар го објави списокот за Мундијалот во Германија

Лино Червар, селекторот на репрезентацијата на Хрватска денеска ги објави имињата на 28-те ракометари на кои смета за настап на Мундијалот во Германија и Данска. Селекцијата на Хрватска е еден...

Објавен поширокиот список на ракометари за СП

Селекторот на македонската машка ракометна репрезентација Раул Гонзалез го објави поширокиот список на играчи кои ќе бидат во комбинација за настап на претстојното Светско првенство што на ќе одржи во...

Вардар на победа во последниот домашен настап во 2018 година

Ракометарите на Вардар в среда од 20 часот и 15 минути го пречекува Татран Прешов и тоа ќе биде последен натпревар на "црвено црните" пред своите навивачи за оваа година....

Соседско дерби за опстанок во трката за полуфинале

На Европското првенство во ракомет во женска конкуренција денеска ќе се комплетира второто коло од главната рунда во првата група. Во првиот натпревар од денешната програма се среќаваат селекциите на...

Русија и Холандија на чекор до пласман во полуфиналето

По еден ден пауза продолжија натпреварите на Европското првенство во ракомет во женска конкуренција. Во првата група од главната рунда Русија ја совлада Србија со 29:25 и ги зголеми шансите...

Металург поразен од Мешков Брест

Во последниот настап пред домашните навивачи за оваа година ракометарите на Металург доживеаа пораз од 34:28 во соочувањето со Мешков Брест. Македонскиот вицепрвак во 11-от настап во СЕХА лигата не...

Норвежанките останаа во трката за полуфинале

По триумфот од 35:28 во дуелот против Унгарија, ракометарките на Норвешка ги задржаа теоретските шанси за освојување на едно од првите две места во втората група од главната рунда на...

Норвежанките атакуваат на првите бодови во главната рунда

На Европското првенство во ракомет во женска конкуренција што се одржува во Франција денеска на програмата се мечевите од првото коло во втората група во главната рунда. Во терминот од...

Металург атакува на втора победа во СЕХА

Македонскиот вицешампион Металург в недела го пречекува Мешков Брест и тренерот на тимот од Автокоманда, Данило Брестовац верува дека неговите избраници можат да стигнат до вториот триумф во регионалното натпреварување....

Поради протести одложени натпревари на ЕП во ракомет

Натпреварите од второто коло во првата група од главната рунда на Европското ракометно првенство во женска конкуренција што се одржува во Франција наместо утре ќе се одиграат в недела. Причина...