Категорија : Култура

Ковид19 Култура

Фејми Даут: Споредбата за почитувањето на заштитните мерки против Ковид -19 во Вухан и кај нас е како црно и бело

Дејан Дејан
Разликата околу почитувањето на заштитните мерки против корона вирусот во Вухан и кај нас е како црно и бело, вели снимателот Фејми Даут, кој како...
Култура

Објавена книгата „ Press & Play“ посветена на домашната музичка сцена

Дејан Дејан
Од перото на музичкиот новинар и критичар, Ненад Георгиевски, излезе првата книга- рецензии за современата македонска музика, објавена на англиски јазик. Насловена „Press & Play“,...
Култура

ДЛУМ со изложба ќе го претстави современото домашно скулпторство

Дејан Дејан
Друштвото на ликовни уметници на Македонија, на 20 јули во својата галерија во ГТЦ, ќе ја отвори групната изложба „Современа скулптура“ . На излобата „...
Култура

Независната сцена бара од партиите услови за градење слободна култура без поделби

Дејан Дејан
Под мотото „ Слободна култура за слободно општество“, поширокиот граѓански сектор во културата, составен од асоцијации, иницијативи, платформи, организации и поединци, бара подршка од партиите,...
Вести Култура

Жељко Јоксимовиќ нема да настапи на „Охридско лето“

Дејан Дејан
Бурните реакции на јавноста и домашните музичари за важноста на „Охридско лето“ и високоестетските критериуми на овој фестивал  беа причина раководство на Фестивалот да го...
Култура

Колективниот договор во културата ќе се применува од овој месец

Дејан Дејан
На средбата одржана помеѓу премиерот Оливер Спасовски, министерот за култура Хусни Исмаили, заменик-министерот за култура Владимир Лазовски и претставници од Синдикатот за култура, беше договорено,...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе