Документарни

ЈАС СУМ ГРЕТА – сабота, 08 јуни 2024 – 19:15

Документарецот ја следи Грета Тунберг, тинејџерка за климатски активист од Шведска.

Во август 2018 година, Грета Тунберг, 15-годишна ученичка во Шведска започнува штрајк во училиштата. Нејзината меѓународна крстоносна војна за да ги натера луѓето да ги слушаат научниците за светските еколошки проблеми.

Нејзиното прашање до возрасните е: ако не се грижите за иднина на земјата, зошто ние  треба да се грижиме за иднината во училиште? За неколку месеци, нејзиниот штрајк еволуира во глобално движење. Грета, тивка северно-европска девојка стана светски позната активистка. Тимот зад Грета ја следи младата активистка уште од првиот училишен ден на штрајк.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

АГЕНТ-КРТ – петок, 21 јуни 2024 – 19:15

Дејан Дејан

РАЈОТ НА ГОРБАЧОВ – сабота, 15 јуни 2024 – 19:15

Дејан Дејан

ВО МЕТА МОЗОКОТ НА МАРК ЦУКЕНБЕРГ – вторник, 21 мај 2024 – 19:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе