Документарни

ВО МЕТА МОЗОКОТ НА МАРК ЦУКЕНБЕРГ – вторник, 21 мај 2024 – 19:15

Ова е приказна за пионер од Силиконската долина со сон да создаде „поотворен и транспарентен свет“, поврзан свет. Дали е тој идеалист или е поттикнат од цинична амбиција? За 20-годишнината од Фејсбук (сега Мета), овој филм го крева превезот на неговиот енигматичен творец.

На 23 години стана најмладиот милијардер во историјата. Фасциниран од Римската империја, тој ја колонизираше половина планета преку Фејсбук. За помалку од две децении, тој ја заслужи нашата доверба тврдејќи дека ја брани слободата на говорот. Но, зад идеалот за „радикална транспарентност“, неговата империја се заснова на надзорен капитализам.

Изборот на Трамп, Брегзит, скандалот со податоците на Кембриџ Аналитика, лажните вести и екстремистичките изјави или нападот во Капитол ги разоткриа негативностите на социјалната мрежа. Од друга страна, нејзината последна иновација – метаверс – не е успешна како што се очекуваше… Дали Цукерберг ја изгуби контролата над својата машина? Ќе навлеземе во психологијата на човекот кој ги потресе општествениот живот и политиката.

Преку „Досиеја Цукерберг“ – собирајќи ги неговите објави, настапи и изјави, вклучително и неговите јавни настапи и сослушувања пред Сенатот и Европската комисија – и преку интервенции на експерти, критичари и ветерани од Силиконската долина, овој филм ја деконструира митологијата на основачот и извршен директор на Мета.

https://www.zed.fr/en/catalog/inside-zuckerberg-meta-brain/screening_room/4124

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

АГЕНТ-КРТ – петок, 21 јуни 2024 – 19:15

Дејан Дејан

РАЈОТ НА ГОРБАЧОВ – сабота, 15 јуни 2024 – 19:15

Дејан Дејан

ЈАС СУМ ГРЕТА – сабота, 08 јуни 2024 – 19:15

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе