Македонија и Германија ќе бркаат втор триумф за потврда на Главната фаза

Германија и Македонија со евентуален втор триумф може да го заверат пласманот во Главната фаза на Европското првенство во Хрватска по одигрување на второто коло во групата Ц чиј домаќин...

Шпанија пред сериозен предизвик со Унгарија, Данска е фаворит против Унгарија

По убедливиот старт, Шпанија и Данска ќе бараат втор триумф за да го потврдат минувањето во втората фаза и потоа да се подготват за меѓусебниот дуел на крајот од првиот...

Хрватска ја исполни првата задача на патот кон полуфинале, Норвешка обезбеди прв триуф

Лука Циндриќ и Игор Карачиќ одиграа одлична партија во триумфот на Хрватска против Исланд од 29:22, во вториот меч од групата А што се играше во Сплит на Европското првенство...

Хрватска со втора победа на ЕП: Исланд немаше одговор за „коцкестите“

Хрватската ракометна репрезентација ја забележа втората победа на вториот натпревар на Европското првенство на кое е домаќин. Во преполната арена „Спаладиум“ во Сплит, „коцкестите“ славеа 29-22 против Исланд во рамки...

Франција со втора победа, Србија пред излез од Европското првенство

На третиот ден од шампионатот фавортите ги оправдаа улогите. Шведска беше убедлива против Србија совладувајќи ја со 30:25, додека Франција го продолжи перфектниот скор против Австрија, победувајќи со 33:26. Шведска...

Франција во Главната фаза на ЕП, Шведска до првиот триумф

Шведска го обезбеди првиот триумф откако ја совлада Србија со 30:25 во второто коло од групата А што се игра во Сплит, на Европското ракометно првенство во Хрватска. Во исполнетата...

Навивачка еуфорија на улиците на Загреб

Словенија на колена. Најдоброто можно сценарио за секој македонски навивач и најубавата награда за оние кои допатуваа во Загреб да ја бодрат репрезентацијата. Победа на стартот против фаворитот беше она...

Победа на Македонија над фаворизираната Словенија

Македонската ракометна репрезентација имаше победнички старт на ЕП во Хрватска и тоа над носителот на бронзен медал од последниот Светски шампионат. Во првото коло од групата Ц, Македонија со 25-24...

Групите А и Б го отвараат второто коло на Европското првенство

Вториот ден од европското ракометно првенство помина без поголеми изненадувања, шампионот Германија со 32:19 ја декласираше Црна Гора, Шпанците со 32:15 премногу лесно ја совладаа Чешка, додека Данска, малку потешко...

Вујовиќ ја честиташе победата но ги оспори судиите

Селекторот на словенската ракометна репрезентација Веселин Вујовиќ и ја честиташе победата на Македонија над неговата селекција. Според Вујовиќ победата на македонските ракометари е заслужна но се пожали на квалитетот на...