Вардар го реши Пелистер со +19 за очекувано финале во Купот

Вардар очекувано се пласираше во финалето на Купот на Македонија, откако го прегази Пелистер со 46-27 во првото полуфинале на завршниот турнир во Битола. Домашниот тим почна добро и во...

Вардар го доби Монпелје за противник во полуфиналето на „Ф4“ во Келн

Вардар го доби Монпелје за противник во полуфиналето на деветото издание од фајнал фор турнирот во Келн. Францускиот тим прв ќе им застане на патот на „црвено црните“ кон одбраната...

Македа со звукот на сирената за победа на Вардар во Кил

Ракометарите на Вардар славеа со 28-29 на гостувањето кај Кил во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Европскиот првак денешната претстава покажа дека повторно е еден од главните...

Голман од Партизан ќе го менува Штербик во Вардар

Веќе од поодамна е јасно дека ракометниот клуб Вардар од следната сезона ќе има сериозно изменет состав. Од сегашниот ростер ќе останат само неколкумина ракометари, а останатите веќе си најдоа...

Дебитантот Ростов Дон противник на ЖРК Вардар во полуфиналето на Ф4

ЖРК Вардар го доби руски Ростов Дон за противник во полуфиналето од Лигата на шампионите на Ф4 турнирот во Будимпешта. Во другото полуфинале ќе се сретнат актуелниот првак Ѓер и...

„Цепелинот“ на Лекиќ и Лакрабер во ТОП 5 голови (ВИДЕО)

Вардарки по петти пат по ред ќе учествуваат на завршниот турнир во Лигата на шампиони во Будимпешта, откако со двојна победа го елиминираа Митјиланд. Во Скопје, во саботата нашиот тим...

ЖРК ВАРДАР ПО ПЕТТИ ПАТ НА Ф4 ТУРНИРОТ ВО БУДИМПЕШТА

  Европските вицешампионки во голем стил го одиграа реваншот со Митјиланд и го заверија местото помеѓу најдобрите 4-ри екипи во елитната ЛШ. ЖРК Вардар со 32-25 ги одработи вторите 60...

Вардар со нов рекорд против Брест Мешков обезбеди финале во СЕХА

Во сезоната во која сруши неколку рекорди вечерва Вардар ја оствари најубедливата победа во историјата на полуфиналните дуели во СЕХА-лигата, откако го преслуша Брест Мешков со 33-24 на завршниот турнир,...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2020: МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ИСЛАНД,ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА

Македонската машка ракометна селекција вечерва во Трондхајм ги дозна противниците на пат кон ЕП во ракомет што ќе се одржи 2020 година.Сениорите се најдоа во групата 3 во друштво на...

ВАРДАР ВО ПОХОД КОН ЧЕТВРТИОТ ТРОФЕЈ ВО СЕХА ЛИГАТА

Најуспешниот тим во историја на Сеха лигата е домаќин на Ф4 турнирот.Вардар пред своите навивачи во СЦ Јане Сандански го брани шампионскиот трон и ќе атакува на четвртата титула во...