Вардар и Металург се избегнаа, скопско-битолски пресметки во полуфиналето од Купот

Актуелниот првак Вардар го доби Пелистер за противник во полуфиналето од ракометниот Куп на Македонија што ќе се одржи во Битола на 18 и 19 мај. На извлекувањето на двојките...

ЖДРЕПКАТА В СРЕДА,ВАРДАР ПРОТИВ ФРАНЦУСКОТО ТРИО ВО КЕЛН

Салата Јане Сандански  на ревашот донесе ново мега дерби,прв домашен пораз на Вардар после 15 месеци,27-28 но и севкупна победа над Кил  германскиот и европски гигант.Вардар е првиот  европски шампион...

Гонзалес го објави поширокиот список за бараж-двомечот со Романија

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес, денеска го објави поширокиот список од 28 ракометари на кои ќе смета за двата бараж натпревара за пласман на Светското Првенство 2019 против...

Вардар остана и без утешното трето место: ПСЖ славеше минимално

Вардар минатата година двата натпревари на завршниот турнир во Лигата на шампиони во Келн ги доби во завршницата со по еден гол разлика, оваа година ги загуби двата натпревари на...

Вардар ќе ја брани титулата во Келн и покрај поразот од Кил

Вардар загуби од Кил но обезбеди пласман на фајнал фор турнирот во ракометната Лига на шампиони. Во „СЦ“ Јане Сандански го елиминира германскиот гигант и покрај поразот од 28:27 на...

ВАРДАР ПРИСТИГНА НА Ф4 ВО КЕЛН

Европскиот првак Вардар допатува во Келн каде во конкуренција на француското  трио Монпеље ,ПСЖ и Нант ќе ја брани шампионската титула.   Македонската екипа прва пристигна во градот каде  деветта...

БИТОЛА ДОМАЌИН НА Ф4 ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

Битола и оваа сезона ќе биде ракометен центар во завршницата од  домашниот Куп.На 18 и 19 мај во салата Младост,битолските екипи Пелистер и Еурофарм Работник ќе ја имаат поддршката од...

ЖРК Вардар лесно до шесттата титула во Купот

ЖРК Вардар со нова титула шестта во Куп на Македонија ја заврши сезоната и стана вториот тим во историјата на женскиот ракомет што пет пати по ред го освојувал во...

Металург закажа финале со Вардар: Голманот Томовски го уништи Еурофарм

Металург славеше со 28-21 против Еурофарм Работник во второто полуфинале на завршниот турнир во Купот на Македонија во ракомет, што се одржува во Битола. Скопјани го диктираа резултатот и водството...

ВАРДАР И МЕТАЛУРГ ВО ТЕРМИН ОД 20.30 СО ПРЕНОС НА ТВ ТЕЛМА

Дерби мечот од 5.коло во домашната машка ракометна  Супер лига помеѓу Вардар и Металург ќе се игра утре (04.05.2018) во СЦ Јане Санданско во нов термин од 20.30.Вардар  неодамна ја...