КВАЛИФИКАЦИИ ЗА СП:РАКОМЕТАРКИТЕ ВО ГРУПА СО ИСЛАНД И ТУРЦИЈА

Женската ракометна селекција на Македонија  немаше добра ждрепка во Глазгов.Во првиот дел од квалификациите за СП во Јапонија,националниот тим повторно е во конкуренција на Исланд но и на Турција  и...

Романија победи, но Македонија слави шесто Светско првенство

Македонската ракометна репрезентација се пласираше на Светското првенство идната година во Германија и Данска, откако во баражот беше подобра од Романија. Нашите момци денеска на реваншот во Клуж загубија со...

Ракометарите денеска на рапорт кај „Ел Команданте“

Македонската машка ракометна репрезентација денеска од 16.30 часот ќе го има првиот собир во пресрет на баражот со Романија за пласман на Светското првенство идната година. Селекторот Раул Гонзалес повика...

Македонија со пораз од Србија ги затвори Евроквалификациите

Македонската женска ракометна репрезентација со пораз, вкупно четвртти, ги затвори квалификациите за Европското првенство во Франција. На гостувањето во Ниш загуби од фаворитот Србија со 35:30, во шестото коло од...

ЖРК ВАРДАР БЕЗ ТИТУЛА,ПЕХАРОТ ОСТАНА КАЈ ЃЕР

Пехарот остана кај Ѓер,солзите кај Вардарки.Унгарскиот тим го обрани шампионскиот пехар во реприза од ланското  финале со идентично сценарио ,продолженија и со  27-26  го урнаа сонот за прва европска титула...

Ф4 БУДИМПЕШТА:ЖРК ВАРДАР И ЃЕР ВО БИТКА ЗА ЕВРОПСКИОТ КЛУПСКИ ТРОН

ЖРК Вардар е пред нов предизвик.Македонската  екипа стигна до завршниот меч,европско финале на крајот  од долгата сезона  во која се наметка како еден од главните кандидати за шампионскиот  трон.Во реприза...

ДРАГАНА ЦВИЈИЌ ВО ОЛ СТАР ТИМОТ НА ЛШ

Во пресрет на завршниот турнир  од женската ракометна Лига на шампиони на ЕХФ,избран е најдобриот тим за сезоната.Од номинираните четири ракометарки на ЖРК Вардар ,во идеалниот состав се најде единствено...

Вардар ја заокружи сезоната со триумф над Металург и се прости од Гонзалес и шесторица ракометари

Ракометарите на Вардар ја потврдија шампионската титула со триумф од 29-33 на гостувањето  кај најголемиот ривал Металург во рамки на последното коло од домашното првенство. „Црвено-црните“ го обезбедија трофејот уште...

Шведска лесно го освои „Кале“: Македонија немоќна пред фаворитот

Женската ракометна репрезентација на Македонија доживеа убедлив пораз од 20-32 од Шведска во рамки на претпоследното 5.коло во квалификациите за Европското првенство, што се одржува во Франција кон крајот на...

„Вардарки“ отпатуваа за Будимпешта на Ф4 турнирот во ЛШ

Ракометарките на Вардар од денеска се во Будимпешта, каде викендов ги очекува завршницата во Лигата на шампиони. По петти пат „црвено-црните“ се на фајнл- фор турнирот во елитата и веројатно...