Категорија : Македонија

Вести Македонија Топ вести

Со дигитализирани и поврзани институции има поефикасна борба против корупцијата и подобри услуги кон граѓаните

Дејан Дејан
Електронски документи наместо старите папки со хартија.  Дигиталната инфраструктура и поврзувањето не се само предуслов за управување со јавните ресурси и финансии туку и клучен...
Вести Македонија Топ вести

Пожарот над  Битола е под контрола, но се уште има неколку активни жаришта

Дејан Дејан
Пожарот над  Битола е под контрола, но се уште има неколку активни жаришта, а на терен се  екипи кои будно ја следат состојбата, информираат од...
Вести Македонија Топ вести

Тендерџијата Чифлигароски во бегство, неговите директори добија по две години затвор

Сашо Чавдаров
Директорите во фирмите на Стојан Чифлигароски, кои добиваа милионски тендери од РЕК Битола во изминатите години, добија по две години затвор, откако признаа вина во...
Вести Македонија

Со ребалансот ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, велат од СДСМ

Дејан Дејан
„Првично она што се гледа е дека ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на минималната плата, нема мерки и политики за зголемување на платите по сектори а...
Вести Македонија Најважни

Затворен е граничниот премин Богородица

Дејан Дејан
Шумски пожар избувна во близина на граничниот премин Богородица од грчка страна, преминот е затворен, превентивно и привремено, најверојатно поради чадот. Во гаснењето на пожарот...
Вести Македонија

Ер тракторите почнаа да го гаснат пожарот на Серта

Дејан Дејан
Ер тракторите почнаа интензивно да го гаснат пожарот на Серта во штипскиот дел. Воздушната поддршка која се бараше од пожарникарите и општината од денеска и...
Вести Македонија

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ прави притисок врз ДКСК да го скрие случајот фамилјарно патување за Вашингтон

Дејан Дејан
Според информациите кои доаѓаат до СДСМ, високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски вршат притисок врз ДКСК за да се заташка случајот со истрагата за фамилијарното...
Вести Македонија Топ вести

Се уште има неколку активни жаришта, пожарот во Битола ставен под контрола

Дејан Дејан
Пожарот во Битола е под контрола, но се уште има неколку активни жаришта, а на терен се екипи кои будно ја следат состојбата, информира командирот...
Вести Македонија Топ вести

Со ребалансот 4,1 милијарда денари за плати и пет милијарди денари за исплата на пензиите

Дејан Дејан
Вкупно 4,1 милијарда денари за плати и пет милијарди денари за исплата на пензиите се предвидени со ребалансот на Буџетот, соопшти денеска министерката на финансии...
Вести Македонија

Владата именува нови кадрови решенија на повеќе институции, Бељули прв човек на Агенција за вработување, Јакупи на Агенција за стокови резерви

Дејан Дејан
Владата на Република Северна Македонија вчера на шестата седница донесе повеќе одлуки за разрешување на досегашните и именување на нови кадровски решенија, и тоа: Фејсаљ...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе