Категорија : Македонија

Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024 Топ вести

Пендаровски: Со никого нема да правам договор за механичко префрлување на гласови, оние кои не излегоа денеска, ги охрабрувам да излезат на 8 мај

Дејан Дејан
Ги охрабрувам граѓаните кои не излегоа во првиот круг да го дадат својот глас било кому, да учествуваат на 8 мај во вториот круг, затоа...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

Убедлива победа на Силјановска, во втор круг оди и актуелниот претседател Пендаровски

Дејан Дејан
Во вториот круг одат Гордана Силјановска, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ и актуелниот претседател, кандидатот на СДСМ, Стево Пендаровски. Преброени 78,75% од гласачките места во ДИК: Води...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024 Топ вести

Силјановска Давкова: Ќе соработувам со партијата која ме предложи, но и со владата, опозицијата, невладиниот сектор, медиумите

Дејан Дејан
Запомнете, јас ќе соработувам со партијата што ме предложи, ќе соработувам со премиерот, со министрите, но ќе соработувам и со опозицијата, со невладиниот сектор, со...
Вести Избори 2024 Македонија Претседателски избори 2024 Топ вести

Османи: Фронтот за Европа станува голема локомотива за европската иднина на нашата држава

Дејан Дејан
Европскиот фронт станува една голема локомотива за европската иднина на нашата држава, изјави Бујар Османи, кандидат на ДУИ и коалицијата, на денешните претседателски избори. Тој...
Вести Избори 2024 Македонија Најважни

ДИК: Силјановска има 238 илјади гласови, Пендаровски е на 116 илјади гласови

Дејан Дејан
Преброени 68,99 % од гласачките места во ДИК: Води Силјановска, Пендаровски заостанува повеќе од двојно. Гордана Сиљановска Давкова 238.726 | 38,88 % Стево Пендаровски 116.949...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

ФОТО: Полиција пред штабот на „Вреди“- симпатизери на ДУИ слават кај Скендербег

Дејан Дејан
Полиција направи кордон пред изборниот штаб на коалицијата „Вреди“ на плоштадот Скендербег откако неколку десетици симпатизери на ДУИ дојдоа кај споменикот. Полицијата е распоредена превентивно,...
Вести Избори 2024 Македонија

Тошковски: Одделот за внатрешна контрола во рамки на МВР да утврди како е точно постапено во СВР Тетово

Дејан Дејан
Министерот за внатрешни работи Панче Тошковски потврди дека на советник од неговиот кабинет, упатен со писмена наредба, не му било дозволено присуство во рамки на...
Вести Македонија Најважни Претседателски избори 2024

ДИК по преброени над 63 отсто гласачки места: Силјановска – 214.560, Пендаровски – 105.593

Дејан Дејан
Гордана Сиљановска Давкова 214.560 | 38,28% Стево Пендаровски 105.593 | 18,84% Бујар Османи 85.605 | 15,27% Арбен Таравари 62.125 | 11,08% Максим Димитриевски 45.868 |...
Вести Избори 2024 Македонија

Ванковска: Однапред прогласување на трката за готова го сметам за преурането

Дејан Дејан
Кандидатот за претседател на државата предложен од Левица, Билјана Ванковска вечерва пред партијата да излезе со индикации за тоа како се движат резултатите од денешното...
Вести Избори 2024 Македонија Топ вести

Димитриеска – Кочоска: Не постои место или општина во Македонија каде што професорката Силјановска Давкова нема убедлива предност пред Пендаровски

Дејан Дејан
Не постои место или општина во Македонија каде што професорката Силјановска Давкова нема убедлива предност, и така очекуваме дека ќе завршат резултатите до крај, порача...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе