Останато Спорт

ФОТО галерија: Второ европско злато за Ашер Смит

На третиот ден од Европското првенство во атлетика на програмата беа девет финални дисциплини.

Во претпладневната програма се одржаа полумаратонските трки во двете конкуренции, а во попладневната се поделија уште седум комплети на медали.

На 100 метри кај дамите триумф на Дина Ашер Смит која по пауза од  шест години повторно се искачи на највисокото место на подиумот.

Во скок во височина славеше Украинката, Јарослава Махучик, а на 1500 метри најбрза беше Клара Магин од Република Ирска.

Во трискок триумф на Ана Пелетиро од Шпанија, на 3000 метри со пречки прва низ целта мина Геси Фелиситас Краузе од Германија, а на 800 метри златниот медал му припадна на Французинот, Габриел Туал.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Холандија и Франција први играа натпревар без голови

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Исланѓанките пресилни за нашите ракометни надежи

Дејан Дејан

Еурофарм Пелистер следната сезона ќе биде дел од ракометната елита

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе