Балкан Вести

Меѓународна полициска акција во БиХ поврзана со наркокартелот „Тито и Дино“

Денеска е спроведена меѓународна полициска акција, при што се уапсени повеќе лица, меѓу кои и полициски службеници. Има сомнежи дека акцијата е поврзана со наркокартелот „Тито и Дино“.

Обвинителството на БиХ, соопшти дека апсења и претреси се вршат на десетина локации, на подрачјето на Сараево, Зеница и Мостар. Главната цел се неколкуте осомничени физички и правни лица.

Меѓународна поддршка за акцијата обезбедија и американските ФБИ, ДЕА и Европол. Осомничени се повеќе од 15 лица кои се поврзани со организиран криминал, трговија со дрога, перење пари и други вид на кривични дела.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Г7 ветија продолжување на поддршката за Украина и побараа прекин на огнот во Газа

Дејан Дејан

Земјоделците да се информираат за заедничката земјоделска политика на ЕУ, порачуваат експертите

Дејан Дејан

САД ѝ се заблагодари на Македонија за достигнатите 2% БДП за одбраната

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе