Електронска наплата на патарините од Коридорот 10

До крајот на годинава на сите патарини од Коридорот 10 ќе се воведе електронски систем на наплата. Во почеток користењето на автопатите ќе може да се плаќа комбинирано, односно ќе...

Карго аеродром во Штип нема, парите ќе се пренаменат за канализации

Неколкугодишната дилема конечно е разрешена - во Штип нема да се гради карго аеродром, што беше обврска на турски ТАВ како концесионер на аеродромите. Парите, 45 милиони евра, што оваа...

Следното рочиште за стечајот на Фени на 7-ми февруари

Стечајната постапка за комбинатот Фени се пролонгира за уште еден месец.Причина е жалбата што Кунико ја поднесе против решението за стечај а која сеуште се наоѓа во судот во Скопје...

Светска банка како и Владата очекува раст од 3,2 отсто, аналитичарите сомничави

Светска банка има исти очекувања за економијата како и македонските власти, во јануарскиот извештај за глобалните економски перспективи прогнозираат раст за земјава од 3,2 отсто за 2018. Овие предвидувања се...

Последен пат годинава ќе се поднесува годишна даночна пријава

Граѓаните годинава последен пат ќе поднесуваат годишна даночна пријава во Управата за јавни приходи за остварени дополнителни приходи во текот на претходната година. Според измените на Законот за персонален данок...

Бразилска фирма ја изгуби лиценцата за извоз на месо во Македонија

Бразилската  влада и ја одземала лиценцата на компанија Сира Алиментос  и ја избришала од списокот на извозници на месо.Ваквата информација во македонската агенција за храна и ветеринарство пристигнала од  МНР...

Уставниот суд ќе одлучува дали да се плаќа парното што не се користи

Уставниот суд денеска ќе ја разгледува иницијативата за оценување на уставноста на членот 66, од правилата за снабдување со топлинска енергија, донесени од регулаторната комисија за енергетика, со кој всушност...

Во Штип се одржа првата текстилијада

Потребна е солидарност и борба за работничките права порача текстилната работничка Ивана Грозданова во својата монодрама „Сонот на обесправените“. Работела во една од познатите странски компании во Штип,  се што...

Возачите не се прилагодуваат на зимските услови на патиштата

Возило излета од пат, сите патници се повредени, верижен судир на патот Гостивар – Кичево, автомобил излета од Автопатот Тетово – Гостивар и ја проби заштитната ограда. Ова се само...

Лани највисоката годишна бруто плата 2,7 милиони евра, исплатена во приватното здравство

Највисоката годишна бруто плата во Македонија лани е исплатена во приватното здравство и изнесува 167.786.446 денари (2,7 милиони евра), а 25,6 (416.000 евра) милиони денари е највисокиот исплатен бунус од...