Манасков: Поразот можеше да биде помал, но бевме далеку од победа

Македонските ракометари загубија од Хрватска со 31-22 во 3.коло во групата Б на Светското ракометно првенство. Крилото Дејан Манасков го анализира натпреварот против „коцкестите“, но признава дека Македонија денеска беше...

Прв пораз на СП: Хрватска останува нерешлива енигма за Македонија

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Светското првенство од Хрватска со 31-22 во рамки на 3.коло во групата Б. Продолжи лошата традиција на нашата селекција во дуелите со...

Јапонија и Бахреин ги совладавме: Следува вистинскиот тест за Македонија на СП

Македонија останува перфектна на Светското ракометно првенство и по денешната победа против Бахреин од 28-23 во рамки на 2.коло во групата Б. Лесно минавме со двата аутсајдери во групата и...

ПОБЕДНИЧКИ СТАРТ НА МАКЕДОНИЈА,38-29 ПРОТИВ ЈАПОНИЈА

Македонија ја победи Јапонија со 38-29 во првиот настап во 26-то  Светско првенство и ја продолжи традицијата на успешен,од денеска и најубедлив старт на мундијалите. На воведниот меч од групата...

ГЕРМАНИЈА ЈА ПОБЕДИ КОРЕЈА,ДАНСКА ГО ДЕКЛАСИРАШЕ ЧИЛЕ НА СТАРТОТ ОД 26-ТО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

Убедливи победи на домаќините на СП-во.Репрезентацијата на Германија со високи  30-19  над  обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја  го заврши првиот меч на шампионатот  што се играше во Берлин.Фаворитот...

ТРЕТ МАКЕДОНСКИ РАКОМЕТАР ВО БУНДЕСЛИГАТА, КУЗМАНОВСКИ ЌЕ СЕ ПРЕСЕЛИ ВО МАГДЕБУРГ

РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦОТ НА МАКЕДОНИЈА,ФИЛИП КУЗМАНОВСКИ ОД НАРЕДНАТА СЕЗОНА ЌЕ ГО НОСИ ДРЕСОТ НА МАГДЕБУРГ.22 ГОДИШНИОТ БЕК ПОТПИША ТРИГОДИШЕН ДОГОВОР СО БУНДЕСЛИГАШОТ КОЈ ДЕНЕСКА ГО ПРЕТСТАВИ НА ОФИЦИЈАЛНА ВЕБ СТРАНА . ЗАДОВОЛНИ...

Македонските ракометари пристигнаа во Минхен: СП за нас започнува во петок против Јапонија

Македонската ракометна репрезентација денеска пристигна во Mинхен, каде ја очекува настап на Светското првенство што се одржува во Германија и Данска. Турнирот започнува утре, но првиот испит за Македонија е...

ЧЕРВАР ГИ ОДРЕДИ ПАТНИЦИТЕ НА СП,ЈАГАЊАЦ ГО МЕНУВА ПОВРЕДЕНИОТ ШУШЊА

Лино Червар селекторот на Хрватска која е противник на Македонија на СП ,денеска откри дека  во Минхен   ќе носи 18 ракометари ,поточно и две замени покрај 16 играчи  кои ќе...

Втора победа на ракометарите над Србија

Македонската ракометна репрезентација и во вториот контролен дуел ја совлада селекцијата на Србија овој пат со 28:27. Стрелец на победничкиот погодок за Македонија беше Филип Лазаров, кој на десетина секунди...

Денови за одмор пред старт на завршните подготовки

Нашите ракометари го завршија првиот дел од подготовките за настап на Светското првенство. Репрезентативците за празниците имаат три слободни дена, а веќе од среда почнува завршната фаза пред заминувањето за...