Половина од жителите на Данска го следеле финалето на СП

Данците се уште го слават првиот триумф на Светските ракометни шампионати, а медиумите во земјата го објавија историскиот податок дека во еден момент директниот пренос од финалето против Норвешка го...

Хансен МВП на Мундијалот

Првата ѕвезда во данската репрезентација Микел Хансен го освои признанието за најкорисен играч на Светското првенство. Данскиот репрезентативец со 72 погодоци беше и најдобар стрелец на шампионатот. Второто место му...

Данците убедливи до првото злато на Светските првенства

По триумфот со 31:22, ракометната репрезентација на Данска за прв пат во историјата се искачи на највисокото место на подумот на Светските шампионати. Данците пред своите навивачи беа супериорни во...

Решавачки мечеви за пласман во полуфиналето на СП

На Светското првенство во ракомет денеска се играат натпреварите од последното коло во вториот круг од натпреварувањето. Во пресрет на завршната рунда Германија и Франција се сигурни учесници во битката...

МАКЕДОНИЈА ГО ПОБЕДИ ЧИЛЕ ЗА 15.МЕСТО НА СП

Македонската ракометна репрезентација оствари победа против Чиле со 32-30 во последниот меч од Светското првенство во Германија и Данска и го заврши шестото учество на Мундијалите на 15. место.Пласманот на...

Пораз од Русија: Македонија си закажа дуел со Чиле за 15.место на СП

Ракометната репрезентација го доживеа четвртиот пораз во низа на светското првенство откако денеска загуби од русија со 30-28. Овој негативен резултат значи дека македонија утре ќе игра натпревар за 15-тото...

ЕХФ го казни Вардар со 15.000 евра поради хомофобична парола

Македонскиот ракометен шампион вардар доби жестока казна од Eвропската ракометна федерација (ЕХФ) поради навредливата парола кон Талант Душебаев, истакната на трибините во салата „Јане Сандански“ за време на натпреварот против...

ПОРАЗ ОД ИСЛАНД,МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИГРА ЗА ПЛАСМАН ОД 13 – 16 МЕСТО

По втор  пат од настапите на СП-ва,Македонија не успеа да се пласира во главната фаза и вечерва во Минхен  ги загуби шансите за олимписки  квалификации.Во решавачкиот меч за 3.место од...

Ракометарите поразени од Шпанија, утре е решавачкиот меч со Исланд

Втор пораз на Македонија на 26 СП-во, вечерва од   Шпанија со   21-32. Националниот тим одигра две различни полувремиња.Извонредно  прво, во кое  на крилјата од 11-те одбрани на Митревски, македонскиот состав...

Ракометарите се подготвуваат на следните предизвици – Шпанија и Исланд

Македонската ракометна репрезентација денеска има слободен ден од натпреварите на Светското првенство во Данска и Германија. По вчерашниот убедлив пораз од Хрватска од девет голови разлика, овој мал одмор ќе...