СЕХА ЛИГА: ЗАГРЕБ ЈА ПРЕКИНА ПОЗИТИВНАТА СЕРИЈА НА ВАРДАР

Ракометарите на Вардар  заминуваат без бодови од Хрватска.Шампионот на Сеха лигата не успеа да ја продолжи неверојатната серија од 31 меч без пораз и после 22 месеци загуби натпревар,вечерва од...

Без Миркуловски против Турција и Грција во квалификациите за ЕП

Селекторот на македонската ракометна репрезентација Раул Гонзалес го објави поширокиот список на ракометари за претстојните два натпревари против Турција и Грција во рамки на квалификациите за ЕП. Помеѓу 28-те повикани...

ЛШ: ВАРДАР ПРЕД НОВ ПРЕДИЗВИК,ВО САБОТА ГОСТУВА РАЈН НЕКАР

Во мечот на колото во избор на ЕХФ,Вардар во сабота го пречекува бундеслигашот Рајн Некар.Во деветтата пресметка од ЛШ со познатиот ривал,Вардар влегува со подобар биланс од пет победи но...

Вардар останува перфектен: Лесна победа и против Војводина

Вардар не дозволи никакво изненадување против Војводина во СЕХА-лигата и го задржа максималниот ефект во новата сезона по пет одиграни кола. „Црвено-црните“ славеа со 33-26 против српскиот првак во натпревар...

РАКОМЕТАРКИТЕ ИМАА УСПЕШЕН ТЕСТ СО ИТАЛИЈА

Во рамките на ЕХФ неделата, Македонската женска ракометна репрезентација со триумф од 26-23 во салата Автокоманда во Скопје   го  одработи првиот контролен меч со Италија.Во дуел со две различни полувремиња,...

Еден од најголемите ракометни таленти во Европа го засили Вардар

Еден од најдобрите млади играчи во Европа, Грегор Оцвирк е нов ракометар на Вардар. Словенецот кој има само 20 години потпиша тригодишен договор со „црвено-црните“ и доаѓа од редовите на...

Брестовац: Сакаме позитивен резултат со Нексе, а Кузмановски згреши што си замина

Металург во недела го игра првиот натпревар на домашен терен во СЕХА-лигата и тоа против Нексе.  По двата порази на стартот од фаворитите Вардар и Брест Мешков, македонскиот вицепрвак сака...

Металург имаше сили само за едно полувреме на гостувањето во Брест

Металург го доживеа вториот пораз во новата сезона од ракометната СЕХА лига откако на гостувањето во Белорусија загуби од Мешков Брест со убедливи 41:29 во второто коло. Тимот од „Автокоманда“...

СЕХА ЛИГА: ВАРДАР ПОДГОТВЕН ЗА ДЕБИТАНОТ ЖЕЛЕЗНИЧАР НИШ

Вардар,актуелниот шампион на Сеха лигата утре вечер од 20.15 во СЦ Јане Сандански го пречекува составот на Железничар од Ниш.Дебитантот во регионалната лига, оваа сезона е предводен од поранешниот тренер...

ПОБЕДНИЧКО ДЕБИ НА СТЕАУА ВО СЕХА ЛИГАТА

Дебитантот  во Сеха лигата,составот на Стеауа од Букурешт со победа над Татран Прешов од 26-25 ја отвори новата сезона во регионалната конкуренција.Алин  Росу со седум гола од седум обиди беше...