Шкендија по втор пат во својата историја е шампион на Македонија

Шкендија дојде до својата втора шампионска титула во историјата, откако денеска и математички го обезбеди првото место на дури седум кола до крајот на првенството. Тетовци денеска го совладаа Шкупи...

Арсен Венгер го напушта Арсенал на крајот од сезоната

Арсен Венгер, тренерот на англискиот премиерлигаш Арсенал ја напушта функцијата по крајот на сезоната, објави клубот на својата веб-страница. „По внимателно разгледување и разговори  со клубот, чувствувам дека е вистинско...

ВАРДАР ПОРАЗЕН ОД ШКЕНДИЈА,БЕЗ ПОБЕДНИК НА ПЕЛАГОНИСКОТО ДЕРБИ

На арената Филип Втори во Скопје, Вардар попладнево  го претрпе вториот пораз сезонава на домашен терен. Шкендија славеше со 3-2, се оддалечи на 23 бодови  од Вардарци и математички може...

По киксот на Јунајтед, Сити нов шампион на Англија

Манчестер Сити и официјално е новиот англиски шампион, откако Вест Бромвич, кој беше последен на табелата на Премиер Лигата, сензационално го победи Манчестер Јунајтед со 1:0 на „Олд Трафорд“ во...

Новак го спаси Вардар од пораз, Шкендија го прегази Пелистер

Екипата на Вардар ремизираше со Шкупи на Националната Арена „Филип Втори“ во рамки на 27. коло од Првата лига. Голот вреден бод за „црвено-црните“ го постигна Евгениј Новак, од блиску,...

Изненадување од Минхен: Нико Ковач е новиот тренер на Баерн

Нико Ковач ќе биде новиот тренер на Баерн Минхен по завршувањето на оваа сезона, објави денеска германскиот гигант. Хрватот ја напушта клупата на Ајнтрахт Франкфурт и во следните три години...

Требаше да биде финале: Арсенал против Атлетико М. во Лигата на Европа

Во второто по ранг клупско натпреварување, Лигата на Европа исто така во полуфиналето се сретнаа најголемите фаворити. Арсенал и Атлетико Мадрид, кои ќе го одиграат својот прв меѓусебен натпревар во...

Полуфинална пресметка на Реал Мадрид против Баерн Минхен – 7.дел

Ждрепката во Лигата на шампиони беше немилосрдна кон фаворитите, кои ќе играат меѓу себе уште во полуфиналето. Актуелниот првак Реал Мадрид по седми пат ќе игра против Баерн Минхен во...

РЕАЛ И БАЕРН ПОСЛЕДНИ ПОЛУФИНАЛИСТИ ВО ЛШ,ВЕЧЕРВА БИТКА ЗА ПОЛУФИНАЛЕ ВО ЛИГА ЕВРОПА

Реал Мадрид и Баерн Минхен им се приклучија на Ливерпул и Рома во сегментот од полуфиналето во ЛШ на Уефа.Драматичниот реванш во Мадрид се одвиваше извонредно за Јувентус се до...

Шкендија и Пелистер повторно меѓусебе за титулата во Купот

Шкендија и Пелистер во реприза на ланското финале ќе се борат за титулата во фудбалскиот Куп на Македонија. Попладнево на реваншот од првото полуфинале во дуелот на двете екипи од...