ЗАВРШИ СП ВО РУСИЈА,СЛЕДНА ДЕСТИНАЦИЈА КАТАР

После еден месец,одиграни 64 натпревари ,синоќа во Москва заврши 21-то СП во фудбал.Од 32 селекции учеснички,до завршницата стигнаа Франција и Хрватска а Триколорите во еден од најефикасните   мундијалски финални натпревари...

Франција е светски шампион, триколорите со 4:2 ја победија Хрватска во финалето

Франција ја замени Германија на  Светскиот фудбалски трон.Триколорите со 4-2   ја поразија Хрватска во финалето ,ја заверија втората титула во репрезентaтивната историја и го  урнаа сонот на хрватите за мундијалско...

Златната генерацијата на Белгија стигна до бронзата на СП (ВИДЕО)

Белгија стигна до најголемиот успех во својата историја на Светските фудбалски првенства откако го освои третото место. „Црвените ѓаволи“ ја совладаа Англија со 2-0 во утешниот натпревар за бронзениот медал....

Вардар со пораз кај Пјуник ја отвори сезоната во Европа

Вардар новата сезона во Лигата на Европа ја започна со минимален пораз од 1-0 на гостувањето кај Пјуник во рамки на првото квалификациско коло. Новиот ремонтиран Вардар не прикажа премногу...

Клеман Ленгле е нов фудбалер на Барселона

Барселона денеска го презентираше Бразилецот Артур пред јавноса, а кратко потоа  го објави и трансферот на францускиот стопер Клеман Ленгле од Севилја. Шпанскиот шампион ја плати откупната клаузула од 35,9...

Антонио Конте доби отказ од Челзи

Антонио Конте повеќе не е менаџер на екипата на Челзи, откако денеска управата му врачи отказ. Италијанецот две сезони беше на клупата на „Стемфорд Бриџ“ и во првата го предводеше...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЛЕ: РАБОТНИЧКИ-ХОНВЕД 2-1

Фудбалерите на Работнички ќе патуваат на реваншот во Унгарија со предност од 2-1 над Хонвед.Македонската екипа денеска  го искористи домашниот  терен  на тренинг центарот на ФФМ  но можеше да забележи...

СП РУСИЈА:ФРАНЦИЈА ПРВ ФИНАЛИСТ,ВЕЧЕРВА ПОЛУФИНАЛЕН ДУЕЛ НА ХРВАТСКА И АНГЛИЈА

Англија има шанса да го повтори успехот од  1996-та,Хрватска да направи чекор напред  од СП во Франција кое се одржа пред две децинии.Второто полуфинале на Мундијалот во Русија ќе донесе...

ОФИЦИЈАЛНО: Роналдо е нов фудбалер на Јувентус

Кристијано Роналдо од денеска и официјално е фудбалер на Јувентус. Реал Мадрид со соопштение до јавноста објави дека Португалецот на негово барање си заминува од клубот и кариерата ја продолжува...

По пауза од 28 години Англија обезбеди полуфинале на СП

Англија обезбеди полуфинале на Светското фудбалско првенство што се игра во Русија. На „Космос“ арената во Самара ја совлада Шведска со 2:0 во третото четвртфинале. Хари Мекгваер го отвори резултатот...