Категорија : Код

Емисии Код

КОД: Премиера на „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“, предизвици и ризици за повратниците

Дејан Дејан
Во последното издание на КОД премиера беше емитуван доку-филмот „Скршени синџири: Враќање по ИСИС“. Исповед на две жени кои се вратија од Ислмаската држава.  Во...
Вести Код Македонија Топ вести

Прво обвинение за осомничените соучесници, а подоцна и за Палчо

Сашо Чавдаров
Во наредните две недели ќе биде поднесен обвинителен акт за случајот со киднапирањето и убиството на 74-годишниот велешанец Панче Жежовски и на 14-годишната Вања Ѓорчевска...
Емисии Код

КОД: Крај на бегството на Палевски Палчо, за одговори за убиството на Вања Ѓорчевска и Панче Жежовски

Дејан Дејан
Прво обвинение за осомничените соучесници кои признаа вина за грабнувањето и убиствата на велешанецот Панче Жежовски и 14-годишната Вања Ѓорчевска, а посебно обвинение за првоосомничениот...
Вести Код Македонија Најважни

Андов во разговор за КОД открива што се носел Палевски во неговиот куфер

Дејан Дејан
Директорот на затворот Филип Андов во интервју за КОД открива што се имало во куферот на Љупчо Палевски Палчо кога тој беше донесен во затворот...
Вести Код Македонија Најважни

КОД со детали за драмата во штипскиот затвор во која подебелиот крај го извлече затворскиот чувар

Дејан Дејан
Во цел свет луѓето се обидуваат да излезат од затвор, во Македонија обратно. По тепачка во штипскиот затвор минатата недела, пред затворот доаѓаат 30-тина луѓе...
Вести Код Македонија

КОД: Многу политика околу Универзална сала, а се заврши со пожар

Дејан Дејан
Зошто се запали Универзална сала? Според експертите, архитектите, инжињерите- се поголеми се шансите старите материјали да се виновни за пожарот а не новата конструкција. Сепак...
Вести Код Македонија

КОД: Пет жени политичарки под постојан напад на социјалните мрежи, интервју со Роберт Скот Хејзлет (НДИ)

Дејан Дејан
Жените во македонската политика се соочуваат со навреди од сите страни, а пред се онлајн. Анализите на Националниот демократски институт (НДИ) покажуваат дека 5 политичарки...
Емисии Код

КОД: Кој е сопственик на Југохром, корозивен капитал со опасни врски во Македонија

Дејан Дејан
Добре дојде во Јегуновце, од фирма на Карибите и газда од Кипар и Русија. Кој е вистинскиот сопственик на Југохром- економскиот изгаснат мотор на цела...
Вести Код Македонија Топ вести

Милионски тендерџии во бегство за организирање група за затајување данок

Се појави одеднаш, светна на тендерското небо на РЕК Битола, искешира над 5 милиони евра од тендери, а потоа исчезна. Сопственикот на фирмата СВ-Инвест од...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе