Категорија : Борба против Лажни вести

Борба против Лажни вести Вести

Се намалува бројот на новинари, а се зголемува бројот на т.н. инфлуенсери -лажните вести и дезинформации се шират преку социјалните мрежи

Дејан Дејан
Лажните вести и дезинформациите најчесто се шират преку социјалните мрежи, тврдат истражувачите и сметаат дека државните институции мора да работат на подобрување на медиумската писменост....
Борба против Лажни вести

Нападот на Хамас врз Израел цел на креаторите на лажни вести на социјалните мрежи

Дејан Дејан
Eдна недела по нападот на Хамас врз Израел (07.10.2023) на социјалните мрежи се појавија објави со погрешни тврдења и лажни фотографи, чијашто содржина обилуваше со...
Борба против Лажни вести

Преку медиумска писменост и проверка на фактите до решение на проблемот со лажните вести

Дејан Дејан
Ситуацијата со ширењето на дезинформациите и лажните вести во земјите на Балканот е полоша во однос на другите земји во светот, оценува Амела Делиќ Ашчиќ,...
Борба против Лажни вести

Со ‘дозвола’ на институциите во забранет лов на мечки

Дејан Дејан
Појавата на мечки во мавровските населени места во македонската јавност предизвика бурни реакции, но ширење на лажни вести и дезинформации. На социјалните мрежи од страна...
Борба против Лажни вести

Нападите на мостот на Керч- теснец меѓу лагата и вистината

Дејан Дејан
Сообраќајот преку мостот меѓу Крим и Русија, кој служи како клучна рута за снабдување на силите на Кремљ во војната против Украина, беше запрен на...
Борба против Лажни вести

Папата Франциск за лажните вести-Прв грев во новинарството

Дејан Дејан
Папата Франциск ги осуди „дезинформациите“ и лажните вести, кои, во обид да се влијае на јавното мислење, според него, претставуваат „прв грев на новинарството“. „Дезинформациите...
Борба против Лажни вести

Лажни вести во дигиталната ера:  Улогата на вештачката интелигенција и алатките за борба

Дејан Дејан
Во дигиталната ера ширењето на лажните вести стана една од најгорливите проблеми со која корисниците тешко се справуваат, а во последно време тој проблем се...
Борба против Лажни вести

Што е дезинформација?

Дејан Дејан
Дезинформацијата во основа неточно информира. Станува збор за грешка или незнаење на факти при претставување на определена вест или информација поради што содржината (веста) се...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе