Борба против Лажни вести

Необичниот случај на израелската фотографија за единство генерирана од вештачката интелигенција

Вовед: Кон крајот на октомври 2023 година, моќна слика ги зафати платформите на социјалните медиуми. На него беше прикажана огромна толпа Израелци, навидум обединети во нивната поддршка за нивната земја за време на конфликт. Насловот гласеше: „Не можете да победите таква нација“. Но, дали оваа слика беше автентична или беше уште една дигитална илузија?

Вирална слика

Фотографијата покажа море од луѓе, вее знамиња и стојат рамо до рамо. Тоа предизвика емоции на издржливост, сила и единство. Корисниците на социјалните мрежи го споделија нашироко, пофалувајќи го непоколебливиот дух на Израел.

Откровението на вештачката интелигенција

Меѓутоа, набљудувачите со остри очи забележале дека нешто не е во ред. Сликата беше премногу совршена, премногу симетрична. По поблиска проверка, тие откриле дека се работи за фалсификат генериран со вештачка интелигенција. Толпата не беше вистинска; тоа беше производ на невронски мрежи и паметни алгоритми.

Ширење на дезинформации

И покрај лажната содржина, сликата доби влечна сила. Некои тврдеа дека тоа е промовирано од самата израелска влада. Други се прашуваа зошто Израел ќе користи таква тактика. Дали тоа беше очај или намерен обид да се манипулира со перцепцијата на јавноста?

Лекцијата

Овој инцидент служи како потсетник дека во нашата дигитална ера е предизвик да се разликува вистината од фикцијата. Како што напредува технологијата на вештачката интелигенција, мора да останеме будни, да ги проверуваме фактите и да ги доведуваме во прашање виралните тврдења. Моќта на сликите може да ги поколеба мислењата, но критичкото размислување останува нашата најдобра одбрана.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Компјутерски алатки со вештачка интелигенција навлегуваат во секојдневието на човекот

Дејан Дејан

Обид за компјутерска измама со податоци на владата- Нема таква мерка од 100 евра, граѓаните да внимаваат

Дејан Дејан

Лага или вистина патот Градско – Прилеп траса за обвинувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе