Борба против Лажни вести Вести Свет

„Гугл“ почнува кампања против дезинформации пред европските избори

„Гугл“ наскоро почнува кампања против дезинформации во пет земји-членки на Европската Унија. Одлуката е донесена пред европските избори и заострувањето на правилата за содржините на интернет.

Во јуни државјаните на блокот ќе гласаат за новиот состав на Европскиот парламент, а пратениците се загрижени дека ширењето дезинформации на интернет би можело да влијае врз гласачите. Со Европскиот акт за дигитални услуги којшто влегува во сила неделава, големите интернет платформи и пребарувачи ќе треба да се активираат повеќе во борбата против незаконските содржини и ризикот за јавната безбедност.

Франција, Полска и Германија ја обвинија Русија дека воспоставила разработена мрежа на вебстраници за ширење на проруска пропаганда.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Во тешка здравствена состојба и неухрането почина 8 месечно бебе на пат кон скопските клиники

Дејан Дејан

Евроинтеграциите како дел од владината програма

Дејан Дејан

Портокаловата фаза и не почитувањето на препораките на лекарите, ги зголеми повиците од граѓаните до итната медицинска помош

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе