Категорија : Борба против Лажни вести

Борба против Лажни вести Вести Македонија Топ вести

ДИК постојано работи на заштита на податоците на избирачите и заштитата од хакерски напади

Дејан Дејан
Државната изборна комисија (ДИК) во контиунитет работи на заштита на податоците на избирачите и заштитата од хакерски напади. За таа цел донесена е ИКТ Стратегија...
Борба против Лажни вести Вести Свет

„Гугл“ почнува кампања против дезинформации пред европските избори

Дејан Дејан
„Гугл“ наскоро почнува кампања против дезинформации во пет земји-членки на Европската Унија. Одлуката е донесена пред европските избори и заострувањето на правилата за содржините на...
Борба против Лажни вести

Еден викенд во февруари со „намален притисок на вода“

Дејан Дејан
Дваесет и пет населби во Скопје беа наброени на листата објавена од ЈП Водовод и Канализација претпладнето во саботата на 10.02.2024 година, дека во домовите...
Борба против Лажни вести Вести Македонија Топ вести

Над 20 нови портали подготвени да креираат лажни вести пред изборите?!

Дејан Дејан
Бројни нови портали креирани од владејачки партии се подготвуваат со лажни вести да атакуваат врз мислењето на граѓаните, предупредуваат маркетинг експертите. Граѓаните треба да отворат...
Борба против Лажни вести Вести Македонија

Вештачка интелигенција – уништувач на вистината или технологија за напредок?

Дејан Дејан
Ова е еден од неколкуте примери кои покажуваат како преку вештачката интелигенција се создаваат дезинформации. На видеото се гледа како претседателот на Украина, Володимир Зеленски...
Борба против Лажни вести Вести Македонија Топ вести

ИСПРАВКА: Сликата на Палевски со роднините на убиениот Жежовски на ФБ е објавена уште во март

Дејан Дејан
На социјалните мрежи и интернет портали се шири селфи фотографија од Љупчо Палевски Палчо, главниот осомничен за убиството на 14 годишната Вања и 74 годишниот...
Борба против Лажни вести

Лажни киднапирања, украдени неродени бебиња – предизвикување несигурност и страв кај јавноста

Дејан Дејан
„Странци киднапираа малолетничка“, „Украдено е моето бебе од Клинички“, ова се само дела од лажните пријави во МВР кои се појавија деновиве. На социјалните мрежи...
Борба против Лажни вести Вести Магазин Наука и здравје

Позитивни и негативни страни на вештачката интелигенција – што виде Телма на технолошкиот Конгрес во Абу Даби

Дејан Дејан
Денеска во Белград започна конференција организирана од „Дојче веле“. Главна тема е развојот на вештачката интелигенција и опасноста од креирање на лажни вести, лажни видеа...
Борба против Лажни вести Вести Македонија

Крвничкото претепување на вработен во Техномаркет се случило во септември – МВР соопшти дека насилниците се уапсени и апелираше да не се шират лажни вести

Дејан Дејан
Видеото на кое две лица крвнички претепуваат вработен во Техномаркет е инцидент од пред повеќе од еден месец. Откако дел од медиумите почнаа да го...

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе