Борба против Лажни вести

Необичниот случај на предвидувањето на Симпсонови генерирано од вештачка интелигенција

(ФОТО Генерирано со вештачка интелигенција) Ајде да ја истражиме измислената приказна за предвидувањето на Симпсонови што се покажа како добро направена измама, поттикната од моќта на вештачката интелигенција (ВИ):

Необичниот случај на предвидувањето на Симпсонови генерирано од вештачка интелигенција

Во дигиталната ера, каде што напредуваат мемињата и заговорите, се појави интригантно тврдење: „Симпсонови повторно го предвидоа тоа!“ Овој пат, се работеше за катастрофален настан – уривање на мостот Френсис Скот Ки во Балтимор. Но, дали беше тоа реално, или само уште една интернет илузија?

Вирална слика:

На 26 март 2024 година, товарен брод загуби струја и удри во иконскиот мост, предизвикувајќи негов уривање. Речиси веднаш, на интернет се појави слика – сцена навидум искината од класичната епизода на Симпсонови.

Врската со вештачка интелигенција

Но, тука е пресвртот: сликата не беше од ниедна епизода на Симпсонови. Беше генерирана со вештачка интелигенција. Алгоритам, поттикнат од невронски мрежи и трениран на безброј Симпсонови рамки, ја измисли оваа морничава сцена. Бродот, мостот, па дури и трите влакна на Хомер – сето тоа беше дигитална измислица.

Совршената бура

Зошто оваа измама доби на сила? Неколку фактори се усогласени:

Носталгија: Симпсонови имаат историја на бизарни предвидувања, што го прави ова да изгледа веродостојно.

Пристрасност за потврда: Сакаме да поврзуваме точки, особено кога тие одговараат на нашите предрасуди.

Социјални медиуми: Сликата се рашири како шумски пожар, поттикната од споделувањата, ретвитовите и алгоритмите.

Проверка на реалноста

Влегоа проверувачите на факти. Тие ја поминаа сликата преку алатките за откривање на вештачка интелигенција, откривајќи го нејзиното вистинско потекло. Неконзистентноста на косата на Хомер – две прамени, а не три – го запечати договорот. Симпсонови не го предвиделе уривањето на мостот; вештачката интелигенција не измами сите.

Лекцијата

Како што вештачката интелигенција станува пософистицирана, разграничувањето на вистината од фикцијата станува потешко.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Компјутерски алатки со вештачка интелигенција навлегуваат во секојдневието на човекот

Дејан Дејан

Обид за компјутерска измама со податоци на владата- Нема таква мерка од 100 евра, граѓаните да внимаваат

Дејан Дејан

Лага или вистина патот Градско – Прилеп траса за обвинувања меѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе