Спорт Фудбал

УЕФА го казни Даку со забрана на настап на два натпревари

Тоа што се очекуваше на крајот и се потврди дисциплинската комисија на УЕФА ја изрече казната за репрезентативецот на Албанија, Мирлинд Даку.

Албанскиот репрезентативец Мирлинд Даку за неспортското однесување по натпреварот со Хрватска во кој ги навреди Македонците доби забрана за настап на два натпревари од кои првиот е утрешниот против Шпанија во фазата по групи од Европското првенство, а доколку Албанија не се пласира во следната рунда, тој ќе пропушти и еден дуел во Лигата на нации која почнува во септември.

Во соопштението на дисциплинската комисија Фудбалска асоцијација на Албанија е казнета со 47.500 евра и тоа за користење пиротехника, влегување на гледач на теренот и за скандирање на провокативни слогани кои не се соодветни за фудбалски натпревар. УЕФА изрече и казни за Хрватска која ќе мора да плати сума од 28.000 евра.

ФОТО: Игор Паневски

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе