Спорт Фудбал

Струга, Шкендија и Тиквеш ги дознаа потенцијалните ривали во Европа

Македонските претставници во фудбалска Европа летово, шампионот Струга, освојувачот на Купот, Тиквеш и вицепрвакот Шкендија утре ќе ги дознаат ривалите во Лигата на шампиони и Конференцислата лига на УЕФА.

Струга во првото квалификацико коло во Лигата на шампиони е во групата на неносители, па за потенцијални ривали ги има екипите на Слован Братислава од Словачка, потоа Линколн од Гибралтар, Њу Сеинтс од Велс, косовскиот тим Балкани и Борац Бања Лука од Бих. Ждрепката е утре во 14 часот во Нион, а првите натпревари се играат на 9 или 10 јули, а реваншите се седум дена подоцна.

Во конференциската лига, Шкендија ја има улогата на носител, па можни противници ќе и бидат Вележ од БИХ, Торпеду Кутаиси од Грузија, Малишева од Косово, Ноах од Ерменија и Ислох Минск од Белорусија.

Освојувачот на Купот е во групата неносители, па за можни ривали ги има исландски Бреидаблик, Дуделанж од Луксембург, Тре Пене од Сан Марино, Сент Џозеф од Гибралтар и Крусејдерс од Северна Ирска.

Ждрепката е утре од 16 часот, а првите натпревари се играат на 11.јули, додека реваншите се една недела подоцна.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе