Спорт Фудбал

Романија ја декласираше Украина на ЕУРО 2024 (ВИДЕО)

Фудбалската репрезентација на Романија одигра фантастичен натпревар и дојде до убедлива победа од 3-0 против Украина во рамки на 1.коло од групата Е на Европското првенство.

Никулае Станчу стрелаше за 1-0 во 29. минута со прекрасен удар од работ на шеснаесетникот. Во вториот дел,  Романците постигнаа два брзи голови. Најпрво во 53.минута Разван Марин зголеми на 2-0, а конечниот резултат само четири минути подоцна го постигна Денис Драгуш.

За Романија ова беше само втора победа во историјата на Европските првенства и прва по 24 години.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Европски рекорд на Хадсон Смит на 400 метри

Desk

ФОТО галерија: Шкендија немоќна против ерменскиот Ноа

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Струга ТЛ повторно рамноправна со фаворизираниот противник

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе