Ракомет Спорт

Хансен заминува во пензија по Олимписките игри во Париз 2024

Еден од најдобрите ракометари на сите времиња Микел Хансен ќе се пензионира од спортот ова лето. Данецот, кој има 36 години се надева дека ќе игра на Олимписките игри во Париз и со уште еден трофеј ќе ја заврши кариерата.

Хансен денеска на прес-конференција организирана од неговиот актуелен клуб Алборг ги потврди шпекулациите што се појавија вчера дека заминува во пензија. Левиот бек се надева дека ќе игра и на Олимписките игри во Париз, што ќе биде негов последен голем турнир во кариерата.

Го живееше ракометниот сон речиси 20 години. Со данската репрезентација за која има 266 настапи и 1.350 голови има освоено златни медали на сите три големи турнири, Европско првенство, Светско првенство и Олимписки игри во Рио 2016. Во клупската кариера, интересно не успеа никогаш да ја освои Лигата на шампиони иако играше за гиганти како Барселона и цели 10 сезони за ПСЖ.

Неговата последна шанса ќе биде оваа сезона со тимот на Алборг, кој веќе е пласиран во четвртфиналето.

 

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Ракометарките на Ѓорче Петров ја освоија двојната круна

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Галевски го донесе првиот трофеј за Алкалоид

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Андреев и Гавриловиќ најдобри на триатлонот во Скопје

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе