Спорт Тенис

Ѓорческа против Зајцева во четвртфиналето во Ларнака

Најдобрата македонска тенисерка Лина Ѓорческа се пласираше во четвртфиналето на турнирот во Аламинос-Ларнака, Кипар.

Ѓорческа денеска во рамки на второто коло ја совлада Матилде Паолети од Италија во три сета со 6-3, 3-6 и 7-5 по 2,5 часа игра. Следна ривалка на Македонката е Русинката Ксенија Зајцева, која денеска ја совлада првата носителка на турнирот во Кипар, Нома Ноха Акугуе од Германија во три сета. 19-годишната Зајцева е во одлична форма и е во низа од седум победи по ред, а минатиот викенд славеше на турнирот во Ираклион во Грција.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

ФОТО галерија: Историски триумф на Тиквеш во Купот на Македонија

Дејан Дејан

Бостон со победа против Индијана го отвори финалето на Истокот

Дејан Дејан

Милевски повика 27 фудбалери за пријателските со Хрватска и Чешка

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе