Вести Македонија Топ вести

УЈП објави листа со должници, две фирми кои се поврзуваат со Мијалков и натаму во топ 10

Две фирми кои се поврзуваат со поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков се на листата на најголеми должници која ја објави УЈП.  Фирмите  „Дивелоп груп“ и хотел „Гранд М“ се меѓу првите десет имиња на листата на најголеми должници за долгови доспеани до 30 септември лани и биле неплатени до крајот на 2023 година.

Дивелоп груп должи над 131 милиони денари или над 2,1 милиони евра. Хотел Гранд М во чија сопственост е хотелот Мериот околу 129 милиони денари или приближно 2,1 милиони евра. Двете фирми заедно должат 4 милиони и 243 илјади евра.

Истите имиња се најдоа повторно на новата последна листа. Најголем должник е Хант осој трејд со над 10 и пол милиони евра. Меѓу нив, на 8 место со сличен долг од над 2 милиони евра е и кумановската компанија Абира плус која до 2018-та била во сопственост на Трајче Заев, братучедот на поранешниот премиер Зоран Заев.

На  листата од најголеми 10 должници друштво им прави и неактивната СГСМ Оил-Гас со странски сопственици, со околу 3,6 милиони евра и едно јавно претпријатие Комуналец од Гостивар.

На листата се објавени имиња на 1.801 правно лице и 3.606 физички лица. Вкупно објавениот нето долг изнесува речиси 160 милиони евра. Долгот за царински давачки е речиси 3 милиони и 300 илјади евра.

УЈП редовно ја објавува листа со должници по основ на ДДВ, данок на добивка, персонален данок на доход, придонеси од задолжително социјално осигурување, акцизи и царини.

Марија Митевска

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

Уапсени тројца браќа за убиството во гостиварско Дебреше во полициска акција „Обрач“

Дејан Дејан

(ВИДЕО/ФОТО) Изгаснат пожар во Лисиче. Можел да зафати и куќи

Дејан Дејан

Триесет членови, 24 министерства и седум потпретседатедели – Црна Гора има нова влада

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе