Спорт Формула 1

Алпин со новиот болид очекува подобра сезона во Ф1

Алпин е четвртиот тим во Формула 1 што го претстави болидот за претстојната сезона. Францускиот состав очекува да има многу поуспешна 2024 година за разлика од турбулентната 2023-та.

Алпин денеска го промовираше болидот А524 во Енстон, Англија. Минатата година францускиот тим имаше доста проблеми како со болидот така и во раководните структури, па се случија многу промени. Во Алпин изминатиот период влегоа неколку нови инвеститори, па сега амбициите се новиот болид да се бори за подиум на трките. Лани Алпин заврши на шестото место кај конструкторите. Возачкиот тандем повторно ќе го сочинуваат Естебан Окон и Пјер Гасли исто како и минатата сезона.

Пред Алипн своите болиди ги претставија Заубер, Вилијамс и Хас. Првата трка во новата сезона е закажан за 2.март за Големата награда на Бахреин.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани содржини

УЕФА го казни Даку со забрана на настап на два натпревари

Desk

Албанската фудбалска федерација се извини за однесувањето на Даку

Дејан Дејан

ФОТО галерија: Заврши првиот мундијалски круг во Скопје, почнува битката за пласман

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе