Останато Спорт

Блажевска и Стојановски настапија на СП во пливање

На петтиот ден од Светското првенство во пливање што се одржува во Фукуока настапија двајца наши репрезентативци.

Миа Блажевска Еминова беше дел од квалификациите на 100 метри слободно и со време од 58 секунди и пет стотинки во својата група го освои седмото, а во вкупниот пласман 36-тото место од 77 натпреварувачки.

Во трката на 200 метри градно настапи Андреј Стојановски, кој забележа резултат од 2 минути 25 секунди и 40 стотинки и на крајот беше четврти го групата, а во конечниот редослед ја освои 42-та позиција. Во квалификациите од оваа дисциплина во конкуренција беа 43 пливачи.

Осум каратисти на „Макпетрол“ ќе учествуваат на Европскиот Шампионат во Хрватска