Вести Економија Најважни

РЕК Битола повторно произведува струја

Утринава од РЕК Битола за Телма информираат дека по вчерашната прекин на производството на елетрична енергија, синоќа во три часот по полноќ Блок 1 бил синхронизиран со електроенергетскиот систем, сега работи и произведува струја. Продолжуват активностите за ставање во функција и на блок 2 кој бил во ремонт, информираат утринава од РЕК Битола за Телма.

Вториот блок кој се ремонтираше според ЕСМ ќе почне со работа до крајот на неделата. По петочниот пожар, третиот блокј ќе биде вон уптреба најмалку еден месец. ТЕЦ Неготино чека мазут и може да почне со работа. За да го надополни дефицитот ЕСМ потроши 6 и пол милион за увоз на струја.

Извесно е дека денеска Владата на денешната седница ќе ја прифати препораката на Комисијата за прогласување на енергетска кризна состојба. Министерот за економија, Крешник Бектеши, нагласи дека препораката за прогласување на кризна состојба е со цел да се отвори можност за финансиска помош со буџетски средства во ЕСМ и МЕПСО и со тоа да може да се интервенира во увозот на струја.

РЕК Битола има залиха од 40 илјати тони јаглен што според министерот Бектеши е доволно за 8 дена работа на двата болка, но според познавачите само за 4 дена.

© 2020 Телевизија Телма. Сите права се задржани. Овој текст не смее да се печати или емитува, во целина или во делови, без договор со Телевизија Телма.

Поврзани соджини

Украинската армија тврди дека ја држи контролата над Часов Јар и покрај руските напади

Дејан Дејан

Снегот на повисоките места засега не го попречува сообраќајот

Дејан Дејан

(ФОТО) Успешно отстранета неексплодирана бомба во Ниш останата уште од времето на бомбардирањето на НАТО

Дејан Дејан

Користиме колачиња на нашата веб-страна за да ви го дадеме најрелевантното искуство со запомнување на вашите преференции и повторни посети. Со кликнување на „Прифати“, вие се согласувате да се користат колачиња. Прифати Прочитај повеќе