Дебитантот Ростов Дон противник на ЖРК Вардар во полуфиналето на Ф4

ЖРК Вардар го доби руски Ростов Дон за противник во полуфиналето од Лигата на шампионите на Ф4 турнирот во Будимпешта. Во другото полуфинале ќе се сретнат актуелниот првак Ѓер и...

„Цепелинот“ на Лекиќ и Лакрабер во ТОП 5 голови (ВИДЕО)

Вардарки по петти пат по ред ќе учествуваат на завршниот турнир во Лигата на шампиони во Будимпешта, откако со двојна победа го елиминираа Митјиланд. Во Скопје, во саботата нашиот тим...

ЖРК ВАРДАР ПО ПЕТТИ ПАТ НА Ф4 ТУРНИРОТ ВО БУДИМПЕШТА

  Европските вицешампионки во голем стил го одиграа реваншот со Митјиланд и го заверија местото помеѓу најдобрите 4-ри екипи во елитната ЛШ. ЖРК Вардар со 32-25 ги одработи вторите 60...

Вардар со нов рекорд против Брест Мешков обезбеди финале во СЕХА

Во сезоната во која сруши неколку рекорди вечерва Вардар ја оствари најубедливата победа во историјата на полуфиналните дуели во СЕХА-лигата, откако го преслуша Брест Мешков со 33-24 на завршниот турнир,...

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕП 2020: МАКЕДОНИЈА ВО ГРУПА СО ИСЛАНД,ТУРЦИЈА И ГРЦИЈА

Македонската машка ракометна селекција вечерва во Трондхајм ги дозна противниците на пат кон ЕП во ракомет што ќе се одржи 2020 година.Сениорите се најдоа во групата 3 во друштво на...

ВАРДАР ВО ПОХОД КОН ЧЕТВРТИОТ ТРОФЕЈ ВО СЕХА ЛИГАТА

Најуспешниот тим во историја на Сеха лигата е домаќин на Ф4 турнирот.Вардар пред своите навивачи во СЦ Јане Сандански го брани шампионскиот трон и ќе атакува на четвртата титула во...

ЖРК ВАРДАР ПОДГОТВЕН ЗА РЕВАНШОТ СО МИТЈИЛАНД

ЖРК Вардар за последен пат ќе истрча пред скопската публика во актуелниот состав.Европските вицешампионки го пречекуваат Митјлинад во реванш четврфинален меч.Македонските првенки имаат предност после победата од 24-23 на гостувањето...

ЧЕТИРИ ВАРДАРКИ КОНКУРИРААТ ЗА МЕСТО ВО ИДЕАЛНИОТ ТИМ НА СЕЗОНАТА

Петта година по ред ЕХФ овозможува навивачите да гласаат за идеалниот тим на сезоната во ЛШ.Во конкуренција се издвоени четири првотимки од таборот на ЖРК Вардар, Амандин Лејно во трка...

Познати се четвртфиналните групи во ракометниот Куп

Денеска во просториите на Ракометната федерација на Македонија со ждрепка беа одредени четвртфиналните групи за пласман на завршниот турнир во Купот на Македонија. Домаќини на турнирите се Вардар, Металург, Работник...

Вардар против Кил за пласман на Ф4-турнирот во ЛШ

Кил ќе биде противник на Вардар во четвртфиналето од Лигата на шампиони во ракомет. Германскиот тим го елиминираше противникот на „црвено-црните“ од групната фаза Пик Сегед, откако победи со 29-22...