ДРАГАНА ЦВИЈИЌ ВО ОЛ СТАР ТИМОТ НА ЛШ

Во пресрет на завршниот турнир  од женската ракометна Лига на шампиони на ЕХФ,избран е најдобриот тим за сезоната.Од номинираните четири ракометарки на ЖРК Вардар ,во идеалниот состав се најде единствено...

„Вардарки“ отпатуваа за Будимпешта на Ф4 турнирот во ЛШ

Ракометарките на Вардар од денеска се во Будимпешта, каде викендов ги очекува завршницата во Лигата на шампиони. По петти пат „црвено-црните“ се на фајнл- фор турнирот во елитата и веројатно...

Вардар и Металург се избегнаа, скопско-битолски пресметки во полуфиналето од Купот

Актуелниот првак Вардар го доби Пелистер за противник во полуфиналето од ракометниот Куп на Македонија што ќе се одржи во Битола на 18 и 19 мај. На извлекувањето на двојките...

ЖДРЕПКАТА В СРЕДА,ВАРДАР ПРОТИВ ФРАНЦУСКОТО ТРИО ВО КЕЛН

Салата Јане Сандански  на ревашот донесе ново мега дерби,прв домашен пораз на Вардар после 15 месеци,27-28 но и севкупна победа над Кил  германскиот и европски гигант.Вардар е првиот  европски шампион...

Вардар ќе ја брани титулата во Келн и покрај поразот од Кил

Вардар загуби од Кил но обезбеди пласман на фајнал фор турнирот во ракометната Лига на шампиони. Во „СЦ“ Јане Сандански го елиминира германскиот гигант и покрај поразот од 28:27 на...

БИТОЛА ДОМАЌИН НА Ф4 ОД КУПОТ НА МАКЕДОНИЈА

Битола и оваа сезона ќе биде ракометен центар во завршницата од  домашниот Куп.На 18 и 19 мај во салата Младост,битолските екипи Пелистер и Еурофарм Работник ќе ја имаат поддршката од...

ВАРДАР И МЕТАЛУРГ ВО ТЕРМИН ОД 20.30 СО ПРЕНОС НА ТВ ТЕЛМА

Дерби мечот од 5.коло во домашната машка ракометна  Супер лига помеѓу Вардар и Металург ќе се игра утре (04.05.2018) во СЦ Јане Санданско во нов термин од 20.30.Вардар  неодамна ја...

Вардар го доби Монпелје за противник во полуфиналето на „Ф4“ во Келн

Вардар го доби Монпелје за противник во полуфиналето на деветото издание од фајнал фор турнирот во Келн. Францускиот тим прв ќе им застане на патот на „црвено црните“ кон одбраната...

Македа со звукот на сирената за победа на Вардар во Кил

Ракометарите на Вардар славеа со 28-29 на гостувањето кај Кил во првиот натпревар од четвртфиналето во Лигата на шампионите. Европскиот првак денешната претстава покажа дека повторно е еден од главните...

Голман од Партизан ќе го менува Штербик во Вардар

Веќе од поодамна е јасно дека ракометниот клуб Вардар од следната сезона ќе има сериозно изменет состав. Од сегашниот ростер ќе останат само неколкумина ракометари, а останатите веќе си најдоа...