Главната фаза на ЕП во Вараждин ја почнуваме во недела

Македонската ракометна репрезентација оствари исторски успех со тоа што го освои првото место во Групата Ц на Европското првенство во Хрватска. Нашите репрезентативци со вкупно пет бодови завршија како лидери...

Бод како „планина“: Македонија ремизираше со европскиот шампион Германија

Македонија одигра 25-25 против Германија во рамки на третото коло во Групата Ц на Европското првенство во Хрватска. Со ова реми нашата репрезентација во следната главна фаза во Вараждин ќе...

Словенија останува на ЕП!

Репрезентацијата на Словенија ќе остане и понатаму дел од Европското првенство (ЕП) во ракомет кое се игра во Загреб. Поради неправдите од страна на судиите, словенечките ракометари размислуваа да го...

ЕП ХРВАТСКА 2018 РЕЗУЛТАТИ И ТАБЕЛИ

  Grupa 2 21.01 azurirano

ЕХФ ја одби и втората жалба, Словенија ќе одлучи дали ќе го продолжи настапот на Европското првенство

Второстепената комисија на ЕХФ денеска ја отфрли и втората жалба на Словенечката ракометна федерација во врска со случувањата на дуелот против Германија. Комисијата ја потврди одлуката на првостепената комисија и го...

ХРВАТСКА – БЕЛОРУСИЈА

[video width="1920" height="1080" mp4="http://telma.com.mk/wp-content/uploads/2018/01/CETVRTOK-18-1-2018-2.mp4"][/video]

Промена во македонската репрезентација, Маркоски место Филип Лазаров

Селекторот на Македонија Раул Гонзалес ја направи и првата измена во составот. На местото на Филип Лазаров на листата на играчите за дуелот со Германија ќе биде Велко Маркоски. Настапот...

Македонија против Германија за прво место во групата на ЕП

Македонската ракометна репрезентација против актуелниот европски шампион Германија вечерва ќе го одигра последниот меч од првата фаза на шампионатот во Хрватска. Двете селекции по првите две кола го обезбедија своето...

Шведска ја преслуша Хрватска и ја одведе Србија во главната фаза на ЕП

Шведска ја совлада Хрватска со 35-31 со која го обезбеди првото место во групата А на Европското првенство, но воедно ја одведе и Србија во главната фаза, а Исланд си...

Србија оствари победа, но Шведска за неа ќе решава за Главната фаза

Србија го забележа првиот триумф и остана во игра за пласман во Главната фаза на Европското првенство во Хрватска откако во Сплит на првиот меч од третото последно коло во...