ЕХФ го казни Вардар со 15.000 евра поради хомофобична парола

Македонскиот ракометен шампион вардар доби жестока казна од Eвропската ракометна федерација (ЕХФ) поради навредливата парола кон Талант Душебаев, истакната на трибините во салата „Јане Сандански“ за време на натпреварот против...

ПОРАЗ ОД ИСЛАНД,МАКЕДОНИЈА ЌЕ ИГРА ЗА ПЛАСМАН ОД 13 – 16 МЕСТО

По втор  пат од настапите на СП-ва,Македонија не успеа да се пласира во главната фаза и вечерва во Минхен  ги загуби шансите за олимписки  квалификации.Во решавачкиот меч за 3.место од...

Ракометарите поразени од Шпанија, утре е решавачкиот меч со Исланд

Втор пораз на Македонија на 26 СП-во, вечерва од   Шпанија со   21-32. Националниот тим одигра две различни полувремиња.Извонредно  прво, во кое  на крилјата од 11-те одбрани на Митревски, македонскиот состав...

Ракометарите се подготвуваат на следните предизвици – Шпанија и Исланд

Македонската ракометна репрезентација денеска има слободен ден од натпреварите на Светското првенство во Данска и Германија. По вчерашниот убедлив пораз од Хрватска од девет голови разлика, овој мал одмор ќе...

Манасков: Поразот можеше да биде помал, но бевме далеку од победа

Македонските ракометари загубија од Хрватска со 31-22 во 3.коло во групата Б на Светското ракометно првенство. Крилото Дејан Манасков го анализира натпреварот против „коцкестите“, но признава дека Македонија денеска беше...

Прв пораз на СП: Хрватска останува нерешлива енигма за Македонија

Македонската ракометна репрезентација го доживеа првиот пораз на Светското првенство од Хрватска со 31-22 во рамки на 3.коло во групата Б. Продолжи лошата традиција на нашата селекција во дуелите со...

Јапонија и Бахреин ги совладавме: Следува вистинскиот тест за Македонија на СП

Македонија останува перфектна на Светското ракометно првенство и по денешната победа против Бахреин од 28-23 во рамки на 2.коло во групата Б. Лесно минавме со двата аутсајдери во групата и...

ПОБЕДНИЧКИ СТАРТ НА МАКЕДОНИЈА,38-29 ПРОТИВ ЈАПОНИЈА

Македонија ја победи Јапонија со 38-29 во првиот настап во 26-то  Светско првенство и ја продолжи традицијата на успешен,од денеска и најубедлив старт на мундијалите. На воведниот меч од групата...

ГЕРМАНИЈА ЈА ПОБЕДИ КОРЕЈА,ДАНСКА ГО ДЕКЛАСИРАШЕ ЧИЛЕ НА СТАРТОТ ОД 26-ТО СВЕТСКО ПРВЕНСТВО

Убедливи победи на домаќините на СП-во.Репрезентацијата на Германија со високи  30-19  над  обединетиот тим на Северна и Јужна Кореја  го заврши првиот меч на шампионатот  што се играше во Берлин.Фаворитот...

ТРЕТ МАКЕДОНСКИ РАКОМЕТАР ВО БУНДЕСЛИГАТА, КУЗМАНОВСКИ ЌЕ СЕ ПРЕСЕЛИ ВО МАГДЕБУРГ

РЕПРЕЗЕНТАТИВЕЦОТ НА МАКЕДОНИЈА,ФИЛИП КУЗМАНОВСКИ ОД НАРЕДНАТА СЕЗОНА ЌЕ ГО НОСИ ДРЕСОТ НА МАГДЕБУРГ.22 ГОДИШНИОТ БЕК ПОТПИША ТРИГОДИШЕН ДОГОВОР СО БУНДЕСЛИГАШОТ КОЈ ДЕНЕСКА ГО ПРЕТСТАВИ НА ОФИЦИЈАЛНА ВЕБ СТРАНА . ЗАДОВОЛНИ...